(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar.

Google prezantoi rezultatet e një sistemi të inteligjencës artificiale të aftë për të gjeneruar muzikë të çdo zhanri duke filluar nga një tekst i shkruar.

Quhet MusicLM dhe funksionimi i tij është i ngjashëm me atë të platformave si Dall-E, të cilat krijojnë imazhe dhe vepra arti bazuar në shembuj fjalësh dhe përshkrimesh.

Inteligjenca e MusicLM është “trajnuar” në 280,000 orë muzikë, me Google duke publikuar disa shembuj të veprave të kompozuara. Pa lejuar megjithatë botën e jashtme të aksesojë instrumentin edhe për shkak të ndonjë problemi të të drejtës së autorit që mund të lindë në rastin e një zgjatjeje per përdorimin e softuerit.

Në të vërtetë, në SHBA, një kolektiv artistësh tashmë ka nisur një aksion grupor kundër kompanive që përdorin teknika të inteligjencës artificiale për të krijuar imazhe.

Megjithatë, qëllimi i studiuesve është të demonstrojnë nivelin në të cilin ka arritur zhvillimi i algoritmeve.

MusicLM jo vetëm që mund të mbledhë këngë të plota, por gjithashtu mund të konvertojë bilbilat dhe meloditë e kënduara në instrumente të ndryshme, duke zgjedhur nga një grup i atyre të disponueshme.

Riprodhimi i zërit njerëzor është më pak i saktë dhe i natyrshëm, edhe nëse projektet e fundit nga Microsoft kanë nxjerrë në pah mundësinë që një AI të imitojë tonin dhe kadencën e një bashkëbiseduesi të vërtetë, pas vetëm disa sekondash shembulli “të dëgjuar”.

Në shtator 2016, Sony Computer Science Laboratories publikoi “Daddy’s Car”, një këngë e kompozuar tërësisht nga një inteligjencë artificiale dhe e frymëzuar nga meloditë e Beatles.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të dhënat personale

(Skenderbeu.info)-ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të...

Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona në “Instagram”

(Skenderbeu.info)-Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon...

Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale

(Skenderbeu.info)-Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale Në Gjermani rreth...

Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim menjëherë

(Skenderbeu.info)-Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim...

Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma

(Skenderbeu.info)-Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma Edhe pse veturat...

Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin 2025

(Skenderbeu.info)-Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin...

Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info)-Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe...
Raporto