(Skenderbeu.info)-Muzeu historik dhe etnografik i Krujës

Ky muze është ngritur në shtëpinë e familjes së Toptanve, e cila është një ndërtesë e tipit “çardak” e vitit 1764. Banesa është monument kulture e kategorisë së I-rë. Në mjediset e brendshme tregon  një pamje e plotë i zejeve të ushtruara në Krujë dhe në të gjithë Shqipërinë, si edhe i mënyrës së jetesës duke filluar që 300 vjet përpara. Plot 90 për qind e objekteve të këtij muzeu janë origjinale dhe 100% janë funksionale.

Muzeu historik dhe etnografik i Krujës
muzeu

Muzeu Etnografik i Krujës ofron gjithçka për atë që ka kuriozitetin të shohë se si shekujt përplasen me njëri-tjetrin në kulturën popullore.  Per te mesuar shume mbi kete muze interesant  Redaksia Skenderbeu.info kontaktoi me drejtorin e muzeut Mehdi Hafizi.

Skenderbeu.info– “Cfare perfaqeson muzeu i Krujes”?
Drejtori i muzeut Mehdi Hafizi- Muzeu Kombetar “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” eshte inaguruar me 1 Nentor 1982,ndertua rne keshtjellen e Krujes, ne te majte te hyrjes se saj. Arkitekte te muzeut jane Pranvera Hoxha dhe Pirro Vaso. Muzeu eshte ndertuar ne Kruje per faktin se ajo ishte qender e epopese shqiptare te shekullit XV kunder osmaneve dhe emri i saj behet i njohur ne githe Europen.
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës
muzeu Krujë
Deshtuan tre rrethime (1450,1466,1467) dhe osmanet e moren kalane vetem ne vitin 1478. Ndertesa ka karakterin e nje memoriali. Ne zgjidhjen arkitektonike te jashtmeshquhen dy vellime krye sore pjesa e shtrire horizontale me sallat e medha kryesore dhe pjesa me theksim vertikal e trajtuar si kullat shqiptare te veriut.
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës
muzeu Krujë
Hape sirat e brendshme jane zgjidhur ne menyre qe mjediset te nderthuren duke krijuar nje hapesire te vetme te panderprere , ashtu sic eshte permbajtja e historise se paraqitur. Historia arkitektura dhe arti perbejne nje te vetme. Jane perdorur elemente arkitektonike historike, si trare te rende e harqe guri. Veprat e artit , gdhendjet ne gur, ne dru, hekuri i rahur si dhe hartat, grafiket,pikturat ne xham kane vierat e nje materiali ndihmes historik. Muzeu hapet me nje grup skulpturor qe paraget Gjergj Kastriotin ne mes te popullit.
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 2
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 4
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 3
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 5
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 7
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 6
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës 8
Muzeu historik dhe etnografik i Krujës
muzeu i Krujës
Figurat e luftetareve nuk jane te emertuara, veshjet e tyre dhe mbulesat e kokave tregoine pjesmarrjen e te gjtha krahinave ne lufte per te mbrojtur vendin. Figura e gruas tregon pjesmarrjen e grave ne luftime. Eshte realizar nga skulptoret Janaq Paco dhe Genc
Hajdari.
Muzeu historik dhe etnografik Kruje ofron gjithçka për atë që ka kuriozitetin të shohë se si shekujt përplasen me njëri tjetrin në kulturën popullore
Kruje Muze<strong style=color 222222 font size 15px>Skenderbeuinfo <strong><span style=color 222222 font size 15px> Sa eshte perafersisht numri i vizitoreve nga jane dhe cfare pershtypjesh kane gjate dhe pas vizites se muzeut<span>

Drejtori i muzeut Mehdi Hafizi–  “Nga janari ne nentor mbi 65 mije vizitore.Kruja ka turizem gjithevjetor.Eshte e favorizuar nga vlerat qe permban persa i takon trashegimise kulturore dhe historike .Eshte e favorizuar edhe nga vendndodhja.Afersia me kryeqytetin 33 km,me aeroportin 25 km,me portin 45km,me Malin eZi100km.Kruja ka turizem shkollor,turizem elitar,turizem diplomatik,perfiton nga turizmi detar,ka turizem fetar.Gjeografia e vizitoreve sa vjen dhe zgjerohet.Kemi vizitore pothuajse nga te gjitha vendet e Europes,vizitore amerikane ,aziatike,nga amerika e jugut,nga Afrika veriore.Pershtypjet e vizitoreve jane sh te mira.

Muzeu historik dhe etnografik i Krujës
muzeu krujes

Vizitoret shqiptare ne shumicen e rasteve shkruajne ne librin e pershtypjeve:kur vizitojme M e Skenderbeut ndjehemi krenare qe jemi shqiptare.Gjendja e Muzeut eshte shume e mire si brenda dhe jashte.Eshte muzeu me i vizituar ne Shqiperi dhe me i dashur per te gjithe shqiptaret kudo jetojne ne trojet shqiptare.” tha drejtori i muzeut Mehdi Hafizi.

“Kruja eshte e perfshire ne te gjitha levzjet e agjensive turistike.Si ata nje ditore dhe shume ditore.Ne kruje kane bere vizite delegacione te larta nga vende te ndryshme te botes:dy presidente amerikane,tre presidente greke,tre presidente kroate,tre presidente sllovene ,dy presidente hungareze,president gjerman austriak etj.Artista me fame boterore.”
Polake,italiane spanjolle,gjermane ,franceze,nga vendet e ballkanit.Nuk kemi ndonje kerkese.Personeli eshte me eksperience te gjate dhe tregon gadishmeri max ne pritjen me kulture te vizitoreve dhe shoqerimin profesional te tyre ne Muze.
Muzeu eshte permiresuar si brenda edhe jashte.”
Muzeu historik dhe etnografik Kruje ofron gjithçka për atë që ka kuriozitetin të shohë se si shekujt përplasen me njëri tjetrin në kulturën popullore
Muze turiste

Jona Koprencka

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Racion i cili do t’ju mbajë të ngopur gjatë gjithë ditës!

(Skenderbeu.info)-Racion i cili do t’ju mbajë të ngopur gjatë...

Rezultati i sondazhit te Skenderbeu.info: Messi zgjidhet lojtari më i mirë

(Skenderbeu.info)-Rezultati i sondazhit te Skenderbeu.info: Messi zgjidhet lojtari më...

Maroku parajsa e hashashit qe furnizon europen por tani dhe ameriken latine.

(skenderbeu.info)  "Maroku parajsa e hashashit" Duke mbajtur në dorë...

Smell Spot: Si po lulëzojnë bizneset e punës së dorës

(Skenderbeu.info)-Smell Spot: Si po lulëzojnë bizneset e punës së...

KURBANI I RADHES

(Skenderbeu.info)-KURBANI I RADHES Janë gjithmonë intriguese mendjet e mbrapshta, si...

Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare

(skenderbeu.info) Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare Shqiptarët në...

Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë

(Skenderbeu.info)-Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë Është e...

Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë bletët/ Jo të gjithë janë bletarë!

(Skenderbeu.info)-Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë...
Raporto