(Skenderbeu.info)-Cilat simptoma tregojnë mungesën e zinkut?

Zinku është një mineral që ka shumë përfitime për shëndetin tonë. Ai forcon imunitetin, ndikon në rritjen e flokëve dhe thonjve dhe shëndetin e lëkurës, luan një rol të rëndësishëm në sintezën e ADN-së dhe shërimin e indeve të dëmtuara, si dhe ka një ndikim të madh në shqisat e shijes dhe nuhatjes. Zinku mund të merret përmes ushqimeve të caktuara ose në formën e suplementeve, si dhe gjendet në shumë preparate për rinovimin e lëkurës.
Por si ta kuptoni se trupit tuaj i mungon zinku? Sipas Healthline, ka disa simptoma që tregojnë mungesë të këtij minerali të rëndësishëm.
Bëhet fjalë për humbje peshe të pashpjegueshme, plagë që nuk shërohen fare, mungesë energjie dhe lodhje kronike, reduktim i nuhatjes dhe shijes, diarre, humbje oreksi dhe plagë të hapura në lëkurë. Secila prej këtyre simptomave është një shenjë paralajmëruese sepse, përveç mungesës së zinkut, mund të tregojë shumë gjendje të tjera serioze shëndetësore që duhen trajtuar. Për të vendosur një diagnozë të saktë matet niveli i zinkut në gjak dhe trajtimi konsiston në marrjen e suplementeve të zinkut.
Faktoret e rrezikut
Nëse jeni shtatzënë dhe keni mungesë zinku, fëmija juaj mund të mos ketë atë që i nevojitet për t’u zhvilluar siç duhet. Ekspertët paralajmërojnë se mungesa e zinkut është një nga problemet kryesore kur planifikoni një shtatzëni. Domethënë, kjo është për shkak se mungesa e zinkut mund të çojë në impotencë tek meshkujt.
Personat që janë më të rrezikuar nga mungesa e zinkut janë foshnjat dhe të moshuarit. Gratë shtatzëna gjithashtu kanë nevojë për më shumë zink se zakonisht, sepse zinku në trupin e tyre është i nevojshëm për zhvillimin e duhur të fëmijës. Në rrezik të madh janë edhe personat e varur nga alkooli dhe hulumtimet tregojnë se arsyeja për këtë është se alkooli në organizëm e vështirëson absorbimin e zinkut.
Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...

Lajme të tjera
NGJASHME

Përfitimet shendetesore te gështenjave

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shendetesore te gështenjave. Ka një përmbajtje relativisht të...

BE-ja 1.3 miliardë për urgjencat shëndetësore në vitin 2023

(Skenderbeu.info)-BE-ja 1.3 miliardë për urgjencat shëndetësore në vitin 2023 Vitin...

SIDA, Unicef: 301 fëmijë dhe adoleshentë vdesin çdo ditë

(Skenderbeu.info)-SIDA, Unicef: 301 fëmijë dhe adoleshentë vdesin çdo ditë Çdo...

Pse femrat janë më të prirura për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit, sesa meshkujt?

(Skenderbeu.info)-Pse femrat janë më të prirura për të zhvilluar...

Dita botërore kundër HIV/SIDA

(Skenderbeu.info)-Dita botërore kundër HIV/SIDA Çdo vit, më 1 dhjetor, bota...

Çfarë ndikimi kanë farat në shëndet?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndikimi kanë farat në shëndet? Nuk ka asnjë ushqim...

Lia e majmunit me emër te ri nga ekspertët globalë të shëndetit

(Skenderbeu.info)-Lia e majmunit me emër te ri nga ekspertët...

Shkencëtarët krijojnë ilaçin për sëmundjen e Alzheimerit

(Skenderbeu.info)- Shkencëtarët krijojnë ilaçin për sëmundjen e Alzheimerit Shkencëtarët e...
Raporto