Policia e Lancashire po “heton” Rishi Sunak për mosvendosjen e rripit të sigurimit

(Skenderbeu.info) Policia e Lancashire po “heton” Rishi Sunak për mosvendosjen e rripit të sigurimit.

Policia e Lancashire po “heton” Rishi Sunak pasi ai u filmua duke mos vendosur rripin e sigurimit ndërsa ishte pasagjer në një makinë në lëvizje.

Kryeministri ka kërkuar falje për incidentin, duke thënë se ishte një “gabim gjykimi” për të hequr rripin e sigurimit për të filmuar një video në rrjetet sociale.

Mosvendosja e rripit të sigurimit sjell një gjobë maksimale prej 500 £.

Sunak “pranon plotësisht se ky ishte një gabim dhe kërkon falje”, u tha gazetarëve zëdhënësi i tij.

Zëdhënësi shtoi se kryeministri “beson se të gjithë duhet të vendosin rripin e sigurimit”.

BBC kupton se kryeministri ishte në Lancashire kur u filmua video, gjatë një udhëtimi në veri të Anglisë.

Kryeministri britanik Rishi Sunak
Kryeministri britanik Rishi Sunak

Videoja, për të promovuar raundin e fundit të qeverisë për “nivelimin e shpenzimeve”, u postua më herët në llogarinë e zotit Sunak në Instagram.

Në klipin, i cili zgjat rreth një minutë, Sunak mund të shihet duke iu drejtuar kamerës ndërsa makina udhëton së bashku, me motoçikletat e policisë që shfaqen shkurtimisht në sfond.

Pasagjerët e kapur duke mos vendosur rripin e sigurimit kur është i disponueshëm, përveç nëse mbulohen nga një përjashtim i vlefshëm, mund t’u jepet një gjobë prej 100 £ në vend.

Gjoba mund të rritet në 500 £ nëse çështja shkon në gjykatë.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto