fbpx

Moska mohon mizorite

(Skenderbeu.info)-Moska mohon mizorite

Moska nuk ka komentuar për zbulimin e varreve. Ajo rregullisht mohon kryerjen e mizorive në luftë ose shënjestrimin e civilëve. Kreu i administratës pro-ruse që braktisi zonën në fillim të këtij muaji akuzoi ukrainasit për organizimin e mizorive në qytetin e Izium. “Nuk kam dëgjuar asgjë për varrosjet,” i tha Vitaly Gançev televizionit shtetëror Rossiya-24

 

A damaged apartment house is seen in the town of Izium

Presidenti rus Vladimir Putin nuk i është përgjigjur akuzave, por ai e hoqi kundërsulmin e shpejtë të Ukrainës, duke e cilësuar pushtimin e Rusisë si një hap të domosdoshëm për të parandaluar atë që ai tha se ishte një komplot perëndimor për të copëtuar Rusinë.

“Autoritetet e Kievit njoftuan se kanë nisur dhe po kryejnë një operacion aktiv kundërsulmues”, tha Putin të premten pas një samiti të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në qytetin Uzbekistan të Samarkandit.
“Epo, le të shohim si do të zhvillohet, si do të përfundojë”, tha ai duke buzëqeshur. Putin ka paralajmëruar se Moska do të përgjigjet më me forcë nëse trupat e saj do të viheshin nën presion të mëtejshëm, duke ngritur shqetësime se ai mund të përdorte në një moment mjete jokonvencionale si armë të vogla bërthamore ose kimike.
Presidenti i SHBA Joe Biden, çfarë do t’i thoshte Putinit nëse do të konsideronte përdorimin e armëve të tilla, u përgjigj: “Mos. Mos. Mos. Do të ndryshonte fytyrën e luftës ndryshe nga asgjë që nga Lufta e Dytë Botërore.” Ai e bëri komentin në një intervistë për “60 Minutes”, një klip i së cilës u publikua nga CBS të shtunën.
Rusia ka të ngjarë të zgjerojë vendet që është e gatshme të godasë, duke përfshirë shënjestrimin e infrastrukturës civile, në një lëvizje për të minuar moralin e qeverisë dhe popullit ukrainas, tha ushtria britanike  të dielën. .
Pesë civilë u vranë në sulmet ruse në rajonin e Donetskut gjatë ditës së kaluar, ndërsa në Nikopol disa dhjetëra ndërtesa të larta dhe private, tubacione gazi dhe linja elektrike u dëmtuan nga sulmet ruse, thanë guvernatorët rajonalë veçmas të dielën. Disa analistë ushtarakë kanë paralajmëruar se rusët mund të organizojnë gjithashtu një incident bërthamor në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia, më i madhi në Evropë.
Rusia dhe Ukraina kanë fajësuar njëra-tjetrën për bombardimet rreth uzinës që kanë dëmtuar ndërtesat dhe kanë ndërprerë linjat e energjisë elektrike të nevojshme për ta mbajtur atë të ftohur dhe të sigurt. Një nga katër linjat kryesore të energjisë të uzinës është riparuar dhe po e furnizon sërish centralin me energji elektrike nga rrjeti ukrainas, tha të shtunën mbikëqyrësi bërthamor i Kombeve të Bashkuara.
Ukraina ka nisur gjithashtu një ofensivë të madhe për të rimarrë territorin në jug, ku shpreson të bllokojë mijëra trupa ruse të shkëputura nga furnizimet në bregun perëndimor të lumit Dnipro dhe të rimarrë Kherson, i vetmi qytet i madh ukrainas që Rusia ka kapur të paprekur që nga fillimi i luftës.
Forcat ruse të sigurisë qëlluan mbi një bandë të armatosur kriminelësh në qendër të Kherson të shtunën vonë dhe i “neutralizuan” ata, njoftoi agjencia e lajmeve Tass. Agjencia e lajmeve RIA citoi një burim sigurie të thoshte se banda e përfshirë kishte qenë një “grup sabotazhi dhe zbulimi”, por nuk dha detaje.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...
Protesta ne Rusi

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

0
(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan 799 protestues janë arrestuar në Rusi pas arrestimeve gjatë protestave kundër mobilizimit të shpallur nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto