Moska dëbon të dërguarin estonez, zvogëlon marrëdhëniet

(Skenderbeu.info) Moska dëbon të dërguarin estonez, zvogëlon marrëdhëniet.

Rusia tha sot se po zvogëlon marrëdhëniet diplomatike me anëtaren e NATO-s, Estoninë, duke akuzuar Talinin për “rusofobinë totale”.

Ministria e Jashtme ruse tha se i kishte thënë të dërguarit të Estonisë se ai duhet të largohej muajin e ardhshëm.

Dhe të dy vendet do të përfaqësoheshin në kryeqytetet e njëri-tjetrit nga një i ngarkuar me punë i përkohshëm në vend të një ambasadori.

Ai tha se kjo ishte në përgjigje të një lëvizjeje të Estonisë për të zvogëluar madhësinë e ambasadës ruse në Talin.

“Në vitet e fundit, udhëheqja estoneze ka shkatërruar qëllimisht të gjithë gamën e marrëdhënieve me Rusinë. Rusofobia totale, kultivimi i armiqësisë ndaj vendit tonë janë ngritur nga Talini në rangun e politikës shtetërore.

Estonia dhe fqinjët e saj baltik, Letonia dhe Lituania kanë qenë në mesin e një grupi aleatësh të NATO-s që argumentojnë fuqishëm që Gjermania të sigurojë tanket e saj të betejës Leopard për të nxitur Ukrainën në luftimin e pushtimit rus.

Estonia iu bashkua aleatëve të tjerë ukrainas javën e kaluar në dërgimin e më shumë armëve të veta.

Duke komentuar uljen e marrëdhënieve, zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova tha: “Regjimi estonez ka marrë atë që meritonte”.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto