Mosha për të bërë fëmijë! Si ka ndryshuar në shoqërinë tonë

(Skenderbeu.info)-Mosha për të bërë fëmijë! Si ka ndryshuar në shoqërinë tonë

Vendimmarrja për të sjellë në jetë një fëmijë, vitet e fundit po ndikohet nga shumë faktor. Çiftet po zgjedhin që si fillim ti japin përparësi arsimit, karrierës dhe stabilizimit financiar.
“Unë them se karriera është dhe çështje e aftësive dhe plotësimit të individit ne aspektin e tij personal dhe profesional pra këtu nuk ka diçka të gabuar. Ndoshta dhe moshë perfekte për martesë dhe për të bërë fëmijë deri diku nga ana sociale nuk ka pra njeriu duhet te jete gati duhet ndihet vete pergjegjës sigurisht duke parë dhe një lloj ekuilibri pra ekuilibër midis të ardhurave, shpenzimeve, karrierës, të ardhmes patjetër që dhe fëmijes. Sepse një ëmije që shikon një nënë të realizuar sigurisht që është një fëmijë i lumtur dhe një nënë e cila është e lumtur dhe e shfaq këtë në ambientin familjar sigurisht që do sjelli si pasojë edhe një mbarëvajtje të mirë për të gjithë pjesëtarët e tjerë të familjes”.– tha Marsi Simo, sociologe
Por edhe familja nuk është me e njëjtë me atë që ka qenë vite më parë, kur cifttet lindnin më shumë fëmijë. Tashmë familja përbëhet nga tre ose 4 anëtarë.
“Çifti i ri ngurron sepse kjo lloj pasigurie ekonomike dhe pasiguri për te ardhmen përkthehet tek fëmijët e tyre. Është me ndryshe kur bën eksperimente me veten ndoshta gjejnë je pune tjetër ndoshta emigron. Kur në mes janë fëmijët vështirësia është shumë herë me e madhe për të marrë një vendim të tillë”.- u shpreh sociologia
“Atëherë nuk kishte karrierë, shkoje ne punë, rrijë një vit me leje lindje, tani as 40 dite nuk rrijnë, kështu që kanë ndryshuar kohët. Mamaja ime bëri 5 fëmijë, kurse unë dy fëmijë, i bëra me planifikim. Njëra nga vajzat ka tre fëmijë ndërsa tjetra nuk ka.”
Edhe hapi drejtë martesës apo bashkëjetesës po merret në moshë më të vonë. Kjo rrit edhe moshën kur çifte vendosin për të bërë fëmijë. Gjithnjë e më shumë po shihet që femrat preferojnë të nisin familje kur mbushin 30 vjeç, ndërsa meshkujt presin disa vite më shumë.
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e shërbimit njëri-tjetrit

(Skenderbeu.info)-Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e...

Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga Kukësi

(Skenderbeu.info)-Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga...

Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë më të lartë energjie se në apartament

(Skenderbeu.info)-Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në Bulqizë

(Skenderbeu.info)-Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...
Raporto