(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor. Shumë gjuetare, mbi të gjitha gjuetarët amatorë shkaktojnë dëme të kosiderueshme. Kreu i qeverisë Edi rama është shprehur disa hërë mbi këtë cështje, por në daljen e tij të fundit publike ai është ka deklaruar se: “Me anë të moratoriumit që është rikthyer në normalite në habitatet natyrore do të rritet numri i vizitorëve në zonat e mbrojtura, të cilat tashmë janë kthyer atraksione për turistët vendas e ata të huaj.

“Llojet e faunës së egër je-tojnë të qetë në habitatet e tyre falë moratoriumit të gjuetisë. Efektet e tij kanë qenë pozitive, veçanërisht tek shpendët e egër. Në censusin e viti 2016 janë konstatuar rreth 60 mijë shpendë të egër në habitatet e ekosistemit shqiptar. Në vitin 2021 u numëruan 140 mijë individë të tillë. Rreth 50% më shumë specie të shpendëve ujorë janë numëruar në vitin 2021 krahasuar me censusuin e vitit 2016. Numri i ligatinave është rritur nga 16 në vitin 2016, në 29 në vitin 2020. Gjatë këtij viti, deri në korrik, mbi 2.1 milionë vizitorë në zonat e mbrojtura. Është vërejtur edhe një ndërgjegjësim i popullatës falë një komunikimi të shtuar nga ekspertët dhe ambientalistët. Zgjatja e moratoriumit deri në vitin 2025 ka si qëllim përmirësimin e gjendjes së llojeve të faunës së egër”, shkruan kryeminstri Rama ne Facebook-un e tij.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...

Lajme të tjera
NGJASHME

Begaj pritet sot nga Papa Françesku

(Skenderbeu.info)-Begaj pritet sot nga Papa Françesku Presidenti Bajram Begaj do...

OKB: Shqipëria me diasporën e tretë më të madhe në botë

(Skenderbeu.info)-OKB: Shqipëria me diasporën e tretë më të madhe...

Bashkë kundër dhunës/Në komisariat e Durrësit, vendoset instalacioni në përkujtim të viktimave

(Skenderbeu.info)-Bashkë kundër dhunës/Në komisariat e Durrësit, vendoset instalacioni në...

SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t’i dhënë zë minoriteteve

(Skenderbeu.info) SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t'i dhënë...

Shkollat që rrisin analfabetë/ 21 mijë fëmijë bëjnë mësim në klasa të bashkuara

(Skenderbeu.info)-Shkollat që rrisin analfabetë/ 21 mijë fëmijë bëjnë mësim...

Berisha udhëtim ‘sekret’ në Gjermani

(Skenderbeu.info)-Berisha udhëtim ‘sekret’ në Gjermani/ Vizita një javë para...

Shqiptarët letër Von der Leyen: Mos u sillni si ‘bukuroshe e fjetur’

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët letër Von der Leyen: Mos u sillni si...

Rama: Ngjarje historike samiti i BE-së në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Rama: Ngjarje historike samiti i BE-së në Tiranë Kryeministri Edi...
Raporto