fbpx

SHBA i kthen Izraelit monedhën “tepër të rrallë” me vlerë 1 milion dollarë

(Skenderbeu.info)-SHBA i kthen Izraelit monedhën “tepër të rrallë” me vlerë 1 milion dollarë

CNN

Monedha që daton nga një rebelim hebre kundër sundimit romak pothuajse 2000 vjet më parë është kthyer nga SHBA në Izrael pas një hetimi të përbashkët kontrabandë.
E krijuar në vitin 69 pas Krishtit, çerek shekli “tepër i rrallë” vlerësohet të jetë me vlerë mbi 1 milion dollarë, sipas zyrës së Prokurorit të Qarkut të Manhattan, e cila priti një ceremoni riatdhesimi në Nju Jork të hënën. Lëvizja vjen 20 vjet pasi autoritetet izraelite mësuan për herë të parë, nëpërmjet informatorëve, se monedha argjendi ishte zbuluar nga grabitësit e antikiteteve në Luginën Ella, në jug të Jerusalemit.

An image of the coin released by Israel's Ministry of Foreign Affairs.

Besohet se është një nga një sasi të vogël monedhash të gjetura nga hajdutët në zonë, e cila është shtëpia e shumë siteve të rëndësishme arkeologjike. Hetuesit thonë se artikulli hyri në tregun e zi përpara se të kontrabandohej në MB përmes Jordanisë. Më pas u eksportua në SHBA duke përdorur dokumente false. Në vitin 2017, oficerët e Sigurisë Kombëtare kapën monedhën në Denver, Kolorado, ku do të ofrohej në ankand.
“Pavarësisht kompleksitetit të këtij hetimi, ekipi ynë i prokurorëve, analistëve dhe agjentëve që punonin me autoritetet izraelite, ishin në gjendje të gjurmonin këtë antikitet në vetëm disa muaj,” tha në një deklaratë Prokurori i Qarkut të Manhattan, Alvin L. Bragg, Jr. , duke e përshkruar monedhën si me “vlerë të jashtëzakonshme kulturore”. Mbretëria e Judesë ra nën kontrollin romak në vitin 6 pas Krishtit, megjithëse rezistenca ndaj sundimit perandorak çoi në një seri revoltash të njohura si Luftërat Judeo-Romake.The Manhattan District Attorney's office said the coin had been "looted and smuggled through several countries and sold with false provenance to unwitting buyers."
Monedha daton në vitin e katërt të Revoltës së Parë Hebraike, e njohur gjithashtu si Revolta e Madhe Çifute, e cila filloi në vitin 66 pas Krishtit. Romakët kishin lejuar që disa monedha vendase të preheshin dhe të qarkullonin në pjesë të perandorisë së tyre, përfshirë Judenë. Autoriteti i Antikiteteve të Izraelit (IAA) tha se udhëheqësit rebelë goditën “motive hebreje” mbi monedhat perandorake, duke mbuluar kështu fytyrën e perandorit.
Një deklaratë për shtyp e IAA e përshkroi këtë akt si “një deklaratë të pavarësisë nga hebrenjtë në tokën e Izraelit, një deklaratë kundër perandorisë së fuqishme që qëndronte përpara tyre”. IAA tha se është në dijeni vetëm për një çerek shekel tjetër të ngjashëm — një monedhë e blerë nga Muzeu Britanik në vitet 1930. Ajo beson se janë “rreth tre” të tjerë që qarkullojnë në tregun e zi. Në ceremoninë e riatdhesimit të monedhës morën pjesë disa zyrtarë të lartë izraelitë, përfshirë ambasadorin e vendit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan. Në një deklaratë, drejtori i IAA, Eli Eskosido e përshkroi kthimin e artikullit si “fillimin e një tendence shumë pozitive dhe të rëndësishme për restaurimin e aseteve të trashëgimisë kulturore”.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto