fbpx

Thirrje Javes se Modës në Milano për më shumë diversitet të stilistëve

(Skenderbeu.info)-Thirrje Javes se Modës në Milano për më shumë diversitet të stilistëve

Java e Modës në Milano që hapet të mërkurën po prezanton koleksionet e dizajnerëve ndoshta më të larmishëm etnikisht.Duke përfshirë debutimin e drejtorëve të rinj krijues të Salvatore Ferragamo dhe Bally dhe rikthimin e stilistes nga Haiti-Italia Stella Jean pas një ndërprerjeje dyvjeçare.
Por Jean dhe persona të tjerë të brendshëm të industrisë që qëndrojnë pas një fushate për të hapur botën e modës italiane ndaj talenteve me prejardhje nga pakicat thonë se gjithëpërfshirja e vërtetë mbetet e pakapshme.
Stilistja, e cila debutoi në Milano në vitin 2013, u zotua pas protestave të Black Lives Matter të mos kthehej në Javën e Modës në Milano për sa kohë që ajo mbetej e vetmja stiliste e zezë e përfaqësuar. Këtë javë, ajo nuk do të jetë.
Maximilian Davis, një stilist britanik 26-vjeçar me rrënjë afro-karaibeane, po bën debutimin e tij si drejtor kreativ i Salvatore Ferragamo.
Dizajneri amerikan filipinas Rhuigi Villasenor po e rikthejë Bally-n në pistë për herë të parë në 20 vjet. Tokyo James, e themeluar nga stilistja britaniko-nigeriane Iniye Tokyo James, po prezanton një koleksion vetëm për femra.
Jean tha se ndryshimi i vërtetë që e bindi të kthehej në pistën e Milanos ishte puna e fushatës We Are Made in Italy, të cilën ajo e nisi në vitin 2020 me stilistin afrikano-amerikan me bazë në Milano Edward Buchanan dhe themeluesen e Javës së Modës Afro Milano, Michelle Ngonmo.
Ajo është planifikuar të kryejë një shfaqje në pistë me Buchanan dhe pesë stilistë të rinj We Are Made in Italy, duke përfshirë një stilist vietnamez veshjesh, një stilist italo-indian aksesorësh dhe një dizajner çantash afrikano-amerikane.
Është grupi i tretë WAMI që prezanton koleksionet e tyre në Milano. “Ne po e bëjmë veten të ndihemi,” tha Jean për Associated Press. “Ne i ftuam të gjithë këta të rinj. Ne krijuam hapësirën. Ka pasur fitime.”
Thirrje Javes se Modës në Milano për më shumë diversitet të stilistëve,që prezanton koleksionet e dizajnerëve ndoshta më të larmishëm etnikisht.
foto ilutruese
Ndër sukseset e fushatës 2-vjeçare: të dy Trussardi dhe Vogue Italia kanë përdorur bazën e të dhënave të WAMI të profesionistëve të modës me ngjyrë, të cilët janë me bazë në Itali, megjithëse listat nuk janë përdorur në të gjithë industrinë siç shpresonin themeluesit. Një nga dizajneret nga klasa e parë WAMI, Gisele Claudia Ntsama, ka punuar në zyrën e dizajnit në Valentino.
Giorgio Armani, i cili ndihmoi në lançimin e Stella Jean në 2013, u prezantua me tekstile për koleksionet e reja të kapsulave WAMI që do të shfaqen këtu. Conde Nast dhe revista evropiane e modës nss po ndihmojnë në financimin e prodhimit të tyre.
Tre themeluesit e WAMI po mbulojnë pjesën tjetër nga xhepat e tyre pasi këshilli i modës ofroi një vend për shfaqjen, por financim të kufizuar në krahasim me sezonet e mëparshme. Ngonmo tha se shtëpitë italiane të modës shpesh ngatërrojnë diversitetin — siç është shfaqja e modeleve të zeza — me gjithëpërfshirjen e vërtetë, që do të përfshinte punësimin e profesionistëve në procesin krijues.
“Kam një ndjenjë që ata nuk e kuptojnë fare se çfarë do të thotë diversitet. Ata priren të ngatërrojnë diversitetin me përfshirjen”, tha ajo. Buchanan tha se ai mban optimizmin e tij, por pranoi se tregu pas pandemisë është i vështirë pasi dyqanet nuk po investojnë në koleksione nga stilistë të rinj.
“Ne e dinim duke hyrë në këtë se kjo do të ishte një rritje e ngadaltë,” tha Buchanan. “Duke punuar me projektuesit, ne duhet të jemi transparentë për atë që është përpara tyre. Ata nuk do të jenë Gianni Versace nesër.” Jean vuri në dukje se stilistët e rinj për markat kryesore të modës nuk dolën përmes sistemit italian, por nga jashtë.
Pavarësisht progresit, ajo dhe bashkëpunëtorët e saj ende shohin njëfarë rezistence ndaj punësimit të njerëzve me ngjyrë në role kreative dhe ndaj idesë që “Made in Italy” mund të përfshijë talentin e zezakëve vendas.
“Është më magjepsëse të kesh dikë nga jashtë”, tha ajo. Jean tha se po pret gjithashtu që këshilli italian i modës të ndjekë një ftesë për të krijuar një bord multikulturor brenda strukturës së tij. Ajo tha se ndjen se përqafimi fillestar i industrisë së projektit të diversitetit është ftohur.
“Askush nga ne nuk e besoi tërësinë e premtimeve. Tani po hyjmë në një territor që e njohim mirë, kur njerëzit ndihen të lirë dhe rehat për të mos mbajtur premtimet. Është e qartë”, tha Jean. Sa për të ardhmen e saj: “Jam në një udhëkryq”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lista e emrave të Distriktit të Modës për të ardhmen e dizajnit 2022

(Skenderbeu.info)-Lista e emrave të Distriktit të Modës për të...

Dua Lipa vesh xhinse të gjera

(Skenderbeu.info)-Dua Lipa vesh xhinse të gjera Kengetarja me origjine shqiptare Dua...

Java e Modës në Paris përgatitet për festivalin e modës Balmain

(Skenderbeu.info)-Java e Modës në Paris përgatitet për festivalin e...

Shfaqja e Burberry London

(Skenderbeu.info)-Shfaqja e Burberry London ishte një shfaqje e suksesshme...

Fustanet e nusërise made in Albania të Armina Mevlanit

(Skenderbeu.info) Fustanet e nusërise made in Albania të Armina...

Cila stiliste e njohur ka dizenjuar fustanin e martesës së Armina Mevlanit?

(Skenderbeu.info) Cila stiliste e njohur ka dizenjaur fustanin e...

Kim Kardashian debuton koleksionin e Dolce & Gabbana

(Skenderbeu.info)-Kim Kardashian debuton koleksionin e Dolce & Gabbana. Si...

Prada me ‘gjeste gabimi’ në javën e modës në Milano

(Skenderbeu.info)-Prada me 'gjeste gabimi' në javën e modës në...
Raporto