(Skenderbeu.info)- Moda dëshmon se e vjetra bëhet gjithmonë e re

Dizajnerët e modës shpesh citohen të thonë se ata kurrë nuk shikojnë prapa, ka të bëjë me atë që do të vijë më pas dhe shikojnë nga e ardhmja për të shtyrë dizajnin përpara.
Por ndërsa industria vazhdon të llogarisë me ndikimin e prodhimit dhe mbetjeve të saj, dhe pasioni i gjenerates se re për vintage vazhdon të rritet. Ideja për të festuar dhe referuar të kaluarën e dikujt është bërë një dukuri e rregullt.
Markat luksoze dhe lokale nga Prada te Gucci, Karen Walker te Kate Sylvester kanë ofruar përditësime mbi dizenjot dhe printimet nga arkivat e tyre, duke kuptuar se mund të ketë vlerë të përjetshme në një ide të mirë ose një model përrallor.
“Ka shumë për të thënë për arkivat që veprojnë si frymëzim për dizajnerët aktualë ose një mundësi që shtëpitë të ribotojnë elementet e ditëve të saj të lavdisë,” tha arkivistja me bazë në Nju Jork, Julie Ann Clauss për Vogue Business në fillim të këtij viti, në një pjesë që eksploronte në arkivat e modës.
Ashtu si arti postmodern, moda është e fiksuar pas vetes dhe referencave të saj.” Ky sarafan i thjeshtë me butona është një ndryshim në këtë temë.
E re nga marka Daylight Moon me bazë në Auckland, e themeluar nga Madeleine Richards (të cilën disa do ta njohin si themeluese e labelit Maw dhe ish-drejtor kreativ i butikut Auckland Made), është në fakt një përditësim i ribotuar i një stili Marilyn Sainty nga vitet 1980.
Richards-it i është dhënë leja për të riprodhuar modele nga arkivi ikonik i stilistit vendas, pasi kishte ofruar më parë një ribotim të një “Pinny” të Marilyn Sainty-t,  me prekjet e saj të modernizuara.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me ‘Fuoco’

(Skenderbeu.info) Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me 'Fuoco'. Çmimi...

Dior mban shfaqjen e parë të modës në Piramidat e Gizës në Egjipt

(Skenderbeu.info) Dior mban shfaqjen e parë të modës në...

Waterstones shpall librin e 2022

(Skenderbeu.info) Waterstones shpall librin e 2022. Për të dhjetën...

Helen Mirren dëshmon se me këto dy veshje keni gjithmonë një kombinim

(Skenderbeu.info)-Helen Mirren dëshmon se me këto dy veshje keni...

Moschino prezanton koleksionin e ri Logo

(Skenderbeu.info)-Moschino prezanton koleksionin e ri Logo Moschino lançon koleksionin e...

Willow dallohet për stilin e saj melankolik-elegant

(Skenderbeu.info) Willow dallohet për stilin e saj melankolik-elegant. Familja...

Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit të artit në Gjermani

(Skenderbeu.info) Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit...

Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t

(Skenderbeu.info) Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t. Çmimi...
Raporto