fbpx

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të rezervave të ushtrisë ruse në një përshkallëzim dramatik të luftës në Ukrainë.

Duke folur në një fjalim drejtuar popullit rus të mërkurën në mëngjes, presidenti paralajmëroi Perëndimin se Rusia do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e saj, duke thënë: “Nuk është një bllof”.

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha më vonë se 300,000 rezervistë do të thirreshin për të luftuar kundër Ukrainës, nga 25 milionë në dispozicion.

Putin tha gjithashtu se Rusia do të japë mbështetjen e saj të plotë për referendumet e shpallura për këtë fundjavë në Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia për t’u bashkuar me Federatën Ruse. Ai akuzoi Perëndimin për fillimin e një lufte kundër Rusisë në Ukrainë në vitin 2014.

Duke folur me ata në “shtetet kryesore të NATO-s” për të cilët ai pretendoi se kishin folur për “mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore të shkatërrimit në masë kundër Rusisë”, Putin tha: “Dua t’ju kujtoj se vendi ynë gjithashtu ka mjete të ndryshme shkatërrimi, dhe për komponentë të veçantë dhe më moderne se ato të vendeve të NATO-s.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Valery Polyakov,kozmonauti rus nderron jete

(Skenderbeu.info)-Valery Polyakov,kozmonauti rus nderron jete moshën 80-vjeçare. Kozmonauti Valery Vladimirovich...
Raporto