(Skenderbeu.info)-Shkenca prezanton ‘mitrën e parë artificiale’

Shkencëtari gjerman Hashem Al-Ghaili ka prezantuar konceptin e strukturës së parë të mitrës artificiale në botë
Ky laborator, i quajtur EctoLife, do të jetë në gjendje të inkubojë deri në 30,000 foshnja në vit.
“Është një zgjidhje perfekte për gratë të cilave u është hequr mitra me kirurgji për shkak të kancerit ose komplikimeve të tjera. Me EctoLife, lindjet e parakohshme dhe operacionet cezariane do t’i përkasin të kaluarës.
EctoLife është krijuar për të ndihmuar vendet që vuajnë nga një rënie e popullsisë, duke përfshirë Japoninë, Bullgarinë, Korenë e Jugut dhe shumë të tjera,” sipas një njoftimi nga EctoLife.
“Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 300,000 gra vdesin nga ndërlikimet e shtatzënisë. Mitra artificiale EctoLife është projektuar për të lehtësuar vuajtjet dhe për të reduktuar shanset për operacione cezariane”, ka thënë Hashem.
laboratori per berjen e femijeve
laboratori per berjen e femijeve
Ndërsa përpiqet të imitojë barkun e një gruaje, EctoLife thotë se foshnja do të monitorohet nga inteligjenca artificiale.
“EctoLife lejon fëmijën tuaj të zhvillohet në një mjedis pa infeksione. Bishtajat janë bërë nga materiale që parandalojnë ngjitjen e mikrobeve në sipërfaqet e tyre. Çdo grup i rritjes përmban sensorë që mund të monitorojnë shenjat vitale të fëmijës suaj, duke përfshirë rrahjet e zemrës, temperaturën, presionin e gjakut, ritmin e frymëmarrjes dhe ngopjen me oksigjen. Sistemi i bazuar në inteligjencën artificiale monitoron gjithashtu tiparet fizike të foshnjës tuaj dhe raporton çdo anomali gjenetike të mundshme.”
“Paketa elitare” është një nga opsionet e këtij laboratori dhe lejon përzgjedhjen e gjeneve të embrionit përpara se ai të vendoset në ‘mitër’. Gjithçka, nis nga ngjyra e syve, flokëve, gjatësia, forca, inteligjenca mund të përzgjidhen në paketën e 300 gjeneve që mund të ndryshohen.
Veç pamjes, mund të shmangen edhe gjenet e padëshiruara të sëmundjeve gjenetike të trashëgueshme që fëmija të gëzojë shëndet të plotë.
Shkenca prezanton mitrën e parë artificiale Shkencëtari gjerman Hashem Al Ghaili ka prezantuar konceptin e strukturës së parë të mitrës artificiale në botë
laboratori per berjen e femijeve
Shkenca prezanton mitrën e parë artificiale Shkencëtari gjerman Hashem Al Ghaili ka prezantuar konceptin e strukturës së parë të mitrës artificiale në botë
laboratori per berjen e femijeve
Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Sun
19 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për...

Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...

7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një...
Raporto