(Skenderbeu.info)-Shkenca prezanton ‘mitrën e parë artificiale’

Shkencëtari gjerman Hashem Al-Ghaili ka prezantuar konceptin e strukturës së parë të mitrës artificiale në botë
Ky laborator, i quajtur EctoLife, do të jetë në gjendje të inkubojë deri në 30,000 foshnja në vit.
“Është një zgjidhje perfekte për gratë të cilave u është hequr mitra me kirurgji për shkak të kancerit ose komplikimeve të tjera. Me EctoLife, lindjet e parakohshme dhe operacionet cezariane do t’i përkasin të kaluarës.
EctoLife është krijuar për të ndihmuar vendet që vuajnë nga një rënie e popullsisë, duke përfshirë Japoninë, Bullgarinë, Korenë e Jugut dhe shumë të tjera,” sipas një njoftimi nga EctoLife.
“Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 300,000 gra vdesin nga ndërlikimet e shtatzënisë. Mitra artificiale EctoLife është projektuar për të lehtësuar vuajtjet dhe për të reduktuar shanset për operacione cezariane”, ka thënë Hashem.
laboratori per berjen e femijeve
laboratori per berjen e femijeve
Ndërsa përpiqet të imitojë barkun e një gruaje, EctoLife thotë se foshnja do të monitorohet nga inteligjenca artificiale.
“EctoLife lejon fëmijën tuaj të zhvillohet në një mjedis pa infeksione. Bishtajat janë bërë nga materiale që parandalojnë ngjitjen e mikrobeve në sipërfaqet e tyre. Çdo grup i rritjes përmban sensorë që mund të monitorojnë shenjat vitale të fëmijës suaj, duke përfshirë rrahjet e zemrës, temperaturën, presionin e gjakut, ritmin e frymëmarrjes dhe ngopjen me oksigjen. Sistemi i bazuar në inteligjencën artificiale monitoron gjithashtu tiparet fizike të foshnjës tuaj dhe raporton çdo anomali gjenetike të mundshme.”
“Paketa elitare” është një nga opsionet e këtij laboratori dhe lejon përzgjedhjen e gjeneve të embrionit përpara se ai të vendoset në ‘mitër’. Gjithçka, nis nga ngjyra e syve, flokëve, gjatësia, forca, inteligjenca mund të përzgjidhen në paketën e 300 gjeneve që mund të ndryshohen.
Veç pamjes, mund të shmangen edhe gjenet e padëshiruara të sëmundjeve gjenetike të trashëgueshme që fëmija të gëzojë shëndet të plotë.
Shkenca prezanton ‘mitrën e parë artificiale’ Shkencëtari gjerman Hashem Al-Ghaili ka prezantuar konceptin e strukturës së parë të mitrës artificiale në botë
laboratori per berjen e femijeve
Shkenca prezanton ‘mitrën e parë artificiale’ Shkencëtari gjerman Hashem Al-Ghaili ka prezantuar konceptin e strukturës së parë të mitrës artificiale në botë
laboratori per berjen e femijeve
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto