Pretendohet se është zgjidhur misteri i vdekjes së Bruce Lee

(Skenderbeu.info) Pretendohet se është zgjidhur misteri i vdekjes së Bruce Lee. Një studim i botuar në numrin e dhjetorit të revistës Clinical Kidney Journal pretendon se ka zgjidhur misterin e vdekjes së aktorit Bruce Lee, legjendës së arteve marciale që vdiq në rrethana misterioze në Hong Kong në korrik 1973 në moshën 32-vjeçare.

Në atë kohë, mjekët përcaktuan se shkaku i vdekjes ishte edema cerebrale, por hulumtimi, i rifilluar në mediat amerikane, sugjeron se Lee vdiq “nga një formë specifike e mosfunksionimit të veshkave, dmth pamundësia për të nxjerrë ujë të mjaftueshëm”.

Sipas specialistëve spanjollë të veshkave që kryen studimin, Lee ka të ngjarë të ketë vdekur nga hiponatremia, ose një përqendrim “anormalisht” i ulët i natriumit në gjak, i cili mund të shkaktohet nga sasia e tepërt e ujit në trup.

Ndërsa Klinika e njohur Mayo (një organizatë jofitimprurëse për praktikën mjekësore dhe kërkimin e vendosur në Rochester Minnesota, Jacksonville Florida dhe Phoenix Arizona) shpjegoi se natriumi ndihmon në rregullimin e sasisë së ujit që rrethon qelizat dhe gjendet brenda tyre.

Ne supozojmë se Bruce Lee vdiq nga një formë specifike e mosfunksionimit të veshkave: paaftësia për të nxjerrë ujë të mjaftueshëm për të ruajtur homeostazën. Kjo mund të çojë në hiponatremi, edemë të trurit dhe vdekje brenda disa orësh nëse marrja e tepërt e ujit nuk shoqërohet me ekskretimin e lëngun në urinë”, thuhet në dokument.
“Fakti që ne jemi 60% ujë nuk na mbron nga pasojat potencialisht vdekjeprurëse të pirjes së ujit më shpejt se sa mund të largojnë veshkat tona”.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shpërthen vullkani Mauna Loa në Hawaii për herë të parë në gati 40 vjet

(Skenderbeu.info) Shpërthen vullkani Mauna Loa në Hawaii për herë...

New York Times përballet me ‘krizën’ e parë të madhe që nga vitet 1970

(Skenderbeu.info) New York Times përballet me 'krizën' e parë...

Arkansas zgjedh kryebashkiakun më të ri në SHBA

(Skenderbeu.info) Arkansas zgjedh kryebashkiakun më të ri në SHBA....

Bill Cosby akuzohet nga 5 gra në New York

(Skenderbeu.info) Bill Cosby akuzohet nga 5 gra në New...

Dënohet thirrja e Donald Trump për ‘përfundimin’ e Kushtetutës

(Skenderbeu.info) Dënohet thirrja e Donald Trump për 'përfundimin' e...

Si rrallëherë, ariu polar sjell në jetë binjakë

(Skenderbeu.info)-Si rrallëherë, ariu polar sjell në jetë binjakë Kopshti Zoologjik...

Gjykata e Apelit në SHBA ka refuzuar kërkesën e Trump

(Skenderbeu.info) Gjykata e Apelit në SHBA ka refuzuar kërkesën...

Biden foto me Macron në Twitter

(Skenderbeu.info) Biden foto me Macron në Twitter. Joe Biden...
Raporto