(Skenderbeu.info) Ministri i ri gjerman i mbrojtjes Pistorius merr detyrën.

Ministri i ri i mbrojtjes i Gjermanisë, Boris Pistorius, zyrtarisht mori detyrën të enjten, ndërsa debati vazhdon nëse Gjermania duhet t’i dërgojë Ukrainës tanke më moderne luftarake.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier i dorëzoi një certifikatë emërimi Pistorius, i cili deri më tani ishte ministër i Brendshëm i Saksonisë së Poshtme, të enjten në mëngjes në rezidencën zyrtare presidenciale.

Ministrja në largim Christine Lambrecht, e cila dha dorëheqjen duke fajësuar personalisht mbulimin kritik mediatik të saj, mori gjithashtu certifikatën e saj të shkarkimit të enjten.

Steinmeier i uroi fat Pistorius, duke thënë se ai po merrte drejtimin gjatë periudhës më të rrezikshme të Gjermanisë në një kohë të gjatë.

“Për të gjitha sfidat e ardhshme dhe reformat e nevojshme, tani ju duhet një kokë e ftohtë, nerva të fortë, forcë në udhëheqje, komunikim të qartë dhe përvojë politike”, tha ai.

Kievi i ka bërë thirrje Gjermanisë që të sigurojë tanket e saj moderne të betejës Leopard 2 në mënyrë që të shtyjë forcat ruse që pushtuan Ukrainën gati një vit më parë.

Kancelari Olaf Scholz tha se pushtimi përbënte një ‘Zeitenwende’, ose pikë kthese, duke nxitur një riinvestim masiv në ushtri.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...
Raporto