Ministri i ri gjerman i Mbrojtjes, Pistorius, planifikon të vizitojë Ukrainën së shpejti

(Skenderbeu.info) Ministri i ri gjerman i Mbrojtjes, Pistorius, planifikon të vizitojë Ukrainën së shpejti.

Ministri i ri i Mbrojtjes i Gjermanisë, Boris Pistorius shpreson të vizitojë Ukrainën sa më shpejt të jetë e mundur, tha ai.

“Ajo që është e sigurt është se unë do të udhëtoj shpejt në Ukrainë. Ndoshta edhe brenda katër javëve të ardhshme,” i tha ai gazetës Bild am Sonntag.

Pistorius mori detyrën të enjten, duke zëvendësuar Christine Lambrecht e cila dha dorëheqjen pas një sërë fatkeqësish.

Lartë në listën e çështjeve me të cilat ai përballet është mbështetja për Ukrainën, në një kohë kur hezitimi gjerman në sigurimin e armëve për Kievin po bën tituj brenda dhe jashtë vendit.

Ai do të ketë një rol kyç në vendosjen për dërgesat e armëve pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur për dorëzimin e tankeve luftarake Leopard të prodhimit gjerman, nga Berlini dhe kryeqytetet e tjera.

Gjermania, megjithatë, nuk është angazhuar ende për këtë çështje, duke përmendur nevojën për të koordinuar me aleatët.

I pyetur se kur do të merret vendimi për tanket Leopard për Ukrainën, Pistorius tha: “Ne jemi në dialog shumë të ngushtë me partnerët tanë ndërkombëtarë, para së gjithash me SHBA-në, për këtë çështje.”

Ai tha se për t’u përgatitur sa më mirë për vendimet e mundshme, e kishte udhëzuar ministrinë të premten që të “shqyrtojë gjithçka në atë masë që të mos humbasim kohë pa nevojë” kur dhe kur do të dërgohen tanket.

Komentet e tij vijnë disa ditë pasi mbështetësit e Ukrainës u takuan në bazën ajrore amerikane Ramstein në Gjermaninë perëndimore, ku Berlini u përball me presion të konsiderueshëm nga aleatët për të siguruar tanket e betejës.

Berlini gjithashtu nuk ka lëshuar ende një miratim që vendet e tjera të dorëzojnë armët e prodhimit gjerman.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto