(Skenderbeu.info) Minatorët ukrainas u shpëtuan pas sulmeve ruse. Gati 3000 minatorë janë shpëtuar në Ukrainë pas ndërprerjeve të energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet ruse në infrastrukturën energjetike të vendit i lanë ata të bllokuar nën tokë gjatë natës.

Përpjekjet e shpëtimit në minierat në rajonin qendror të Dnipropetrovsk përfunduan në orët e para të mëngjesit të sotëm, tha Oleksandr Vilkul, kreu i administratës ushtarake të qytetit Kryvyi Rih, në një postim në Telegram.

Gjithashtu, kreu rajonal Valentyn Reznichenko tha se “skuadrat e shpëtimit ishin në gjendje të nxirrnin rreth 3,000 minatorë në sipërfaqe“. Ishte një natë “e tensionuar” në Dnipropetrovsk, shtoi ai.

Reznichenko tha se gjysma e familjeve të rajonit i është rikthyer energjia elektrike, por “errësirat do të vazhdojnë të minimizojnë ngarkesën në rrjetin elektrik.”

Një seri sulmesh ajrore ruse kundër Ukrainës të mërkurën shkatërruan objekte kritike, duke përfshirë infrastrukturën energjetike, strehimin dhe një maternitet spitalor, ku u vra një foshnjë e porsalindur. Sulmi në shkallë të gjerë çoi gjithashtu në ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike në Ukrainë dhe Moldavinë fqinje.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pako të përgjakshme në pesë vende europiane

(Skenderbeu.info) Pako të përgjakshme në pesë vende europiane. Pako...

Kadyrov/ Fjalët e Papës mbjellin urrejtje

(Skenderbeu.info) Kadyrov/ Fjalët e Papës mbjellin urrejtje. “Papa, udhërrëfyes...

IAEA negocion zonën e sigurt rreth termocentraleve bërthamore

(Skenderbeu.info) IAEA negocion zonën e sigurt rreth termocentraleve bërthamore....

Energjia po rikthehet në Kherson pas sulmit rus

(Skenderbeu.info) Energjia po rikthehet në Kherson pas sulmit rus....

13,000 ushtarë ukrainas humbën jetën në luftë

(Skenderbeu.info) 13,000 ushtarë ukrainas humbën jetën në luftë. Deri...

Armenia dhe Hungaria rifillojnë marrëdhëniet pas 10 vitesh

(Skenderbeu.info) Armenia dhe Hungaria rifillojnë marrëdhëniet pas 10 vitesh....

Sulm rus në Zaporizhzhia gjatë natës

(Skenderbeu.info) Sulm rus në Zaporizhzhia gjatë natës. Një sulm...

Franca përgatitet për ndërprerje të energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Franca përgatitet për ndërprerje të energjisë elektrike. Franca...
Raporto