(Skenderbeu.info)-Milingonat e Raposdisë, një markë që konkuron me cilësi në tregun vendas

Nuk mund të kishte një emër më original se “Milingonat e Rapsodisë” për të identifikuar prodhimet vendase. ‘Milingonat’ është emërtuar dyqani ku tregtohen 100 % ushqime organike shqiptare, të punuara më shumë kujdes në Lezhë.
Fatkeqësisht prej rënies së komunimzit u harruan shumë tradita dhe zakone të kulinarisë, u harruan të mirat që na jep toka dhe ushqimi ynë i shëndetshëm. Çdo gjë që vinte dhe vjen ende nga jashtë duket më superior në karahsim me produktet vendase. Cilësia e shumë produkteve të eksportit lë për të dëshiruar. Më vjen keq ende që tregu vendas i ka sytë nga fruta perime, nënprodukte të qumshtit, ose recel/mlajtë që mbajnë etiketa të huaja, kur produktet vendase janë shumë më cilësore.
Duke parë këtë mentalitet dhe duke dashur të edukojmë me ushqime organike, të shëndetshme made in Albania ideuam Milingonat si pjesë të markës Raposdia”, tregon për Skenderbeu.info, Dorian Marku.
Milingonat e Raposdisë”, një markë që konkuron me cilësi në tregun vendas. emër original “Milingonat e Rapsodisë” për të identifikuar prodhimet vendase.
mjalte
Te ‘Milingonat”, një dyqan online edhe i prekshëm gjejmë produkete organike nga më cilësoret dhe më të vecantat. Për të sjell në treg një produket cilësor kërkohet lënda e parë e frekset dhe një epik punonjësish punëtor. Produket janë nga më karakteristiket si gliko, recel, raki, verë, komposto, djathë,mjaltë etj. Janë ushqimet bazë të cdo sofre familjare, por në këtë rast janë produket të freskta që jo vetëm mbajnë logon e vendit tonë, por kërkojnë të risjellin traditën, të ndihmojnë fermerin vendas, të punësojnë të rinjtë e zonës dhe të cojnë më tutje një biznes familjar.
Të marrësh iniciativa të tilla nuk është e lehtë. Të rinjtë dëshirojnë të largohen, tregu i punës është mjaft i dobësuar. Ke për të mbajtur mbi shaptulla dhe probement e fermerit, në rast se toka ose bagëti nuk i jep prodhimtari të mirë, por kjo ndikon drejtërdrejt në produktin tënd. Ne dëshirojmë të sjellin në treg shijen shqiptare, kemi kaq shumë të mira nga toka që i kemi harruar. Lengu i shegës, boronicës, manaferrës, manit janë kurativ, përpos se shumë të shijshëm, por fatekqësisht duket se nuk kujtohën vec në panaire ose kur sëmuremi. Ndjej keqardhje kur shoh sesi kosumatori shqiptar i drejtohet pijeve me ngjyrues dhe konservues të dëmshëm për organizmin. Gjithashtu një pikë mjaft e fortë e jona është edhe baxhoja e hapur në 2011. Në baxho prodhohet djath lope djath dhie, djath kackavall”, shpejgon Dorian Marku.
Milingonat e Raposdisë”, një markë që konkuron me cilësi në tregun vendas. emër original “Milingonat e Rapsodisë” për të identifikuar prodhimet vendase.
ushqim organik
“Është një binzes familjar që kërkon shumë punë dhe përkushtim. Restorani ishte i parë që u hap në 2006. Në të gejmë një kuzhinë të vecantë, të shendetshme dhe shume estetike të përgatitur me pmjeshtëri nga shef Alfred Marku. Më pas menduam duke parë kërkesën e tregut menduam për baxhon. Ndërsa dyqani Milingohet, që shpesh here i themi dyqani me rrota, është shendruar mjaft popullor falë edhe rrjeteve sociale dhe blerjeve online”.
Milingonat e Raposdisë”, një markë që konkuron me cilësi në tregun vendas. emër original “Milingonat e Rapsodisë” për të identifikuar prodhimet vendase.
libri
Rapsodia është një nga markat që ngre lartë produktet made in Albania. Ka ardhur koha që te kthehemi nga produkti vendas, të vlersojmë sipërmarrjet e vogla dhe të mëdha të cilat përpos menaxhimit të një biznesi, ndihmojnë zonat rreth e qark tyre në punësim dhe në shitje të lendës së parë. Përpos politikave jo favorizuese që ndiqen për fermerin vendas nga inistucionet përkatese, lind si nevojë për shoqërinë civile dhe konsumatorin të vlersojnë dhe promovojnë produktete cilesore vendase. Në këtë mënyrë jo vetëm ndihmojnë një binzes në ngritje, por ndihmojnë vetëm tonë duke u ushqyer shendetshëm dhe provojmë produketet made in Albania.

Jona Koprencka

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare

(skenderbeu.info) Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare Shqiptarët në...

Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë

(Skenderbeu.info)-Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë Është e...

Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë bletët/ Jo të gjithë janë bletarë!

(Skenderbeu.info)-Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë...

Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona

(Skenderbeu.info)-Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona Nje nga...

Këshilla Nacionale për gjitha pakicat në Kosovë e jo asociacion vetëm të pakicës Serbe

(Skenderbeu.info)-Këshilla Nacionale për gjitha pakicat në Kosovë e jo...

Bletarët ne qender të vëmendjes se panairet në Tirane, vështiresite e këtij tregu

(Skenderbeu.info)-Bletarët ne qender të vëmendjes se panairet në Tirane,...

Armela Qendro: Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat

(Skenderbeu.info)-Armela Qendro: Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat Armela...
Raporto