3 miliardë dollarë nga Banka Afrikane për të luftuar thatësirën

(Skenderbeu.info) 3 miliardë dollarë nga Banka Afrikane për të luftuar thatësirën. Kenia ka marrë një fondacion prej 3 miliardë dollarësh nga Banka Afrikane e Eksportit-Importit (Afriexim) për programet e zhvillimit ekonomik që lidhen me thatësirën dhe ndryshimet klimatike në Afrikën Sub-Sahariane.

Këtë e ka konfirmuar për mediat kryetari i Bordit të Drejtorëve të Afriexim, Benedict Okey Oramah, në margjinat e një takimi me liderin kenian, William Ruto.

Ne do të punojmë me kenianët për të zhvilluar projektin dhe gjithashtu për të krijuar struktura të afta për të tërhequr dhe mbështetur investitorët,” tha Oramah. “Programi – vazhdoi ai – parashikon zhvillimin e skemave të ujit bazuar në lidhjet private dhe inkubatorët e biznesit. Qeveria ka planifikuar ndërtimin e 100 mini-digave, një projekt që do të dyfishojë zonat e ujitura në Kenia dhe do të ketë një ndikim të rëndësishëm. për prodhimin e ushqimit”. Vetëm për këtë iniciativë, që synon ujitjen e 1.4 milionë hektarëve tokë në 3 vitet e ardhshme, Afriexim ka siguruar financim prej 1 miliard dollarësh.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan pranë kufirit

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan...

Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të ‘suksesshëm’ 6-mujor

(Skenderbeu.info) Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të...

Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako me ‘sy kafshësh’

(Skenderbeu.info) Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako...

Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet ruse

(Skenderbeu.info) Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet...

Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga Gaza

(Skenderbeu.info) Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga...

Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19 të plagosur

(Skenderbeu.info) Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19...

Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të vullkanit

(Skenderbeu.info) Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të...

Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen njerëz nga një xhami

(Skenderbeu.info) Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen...
Raporto