Mijëra marshojnë në Francë për të treguar solidaritet me protestuesit iranianë

(Skenderbeu.info) Mijëra marshojnë në Francë për të treguar solidaritet me protestuesit iranianë.

Gati 12,000 njerëz mbajtën një marshim të hënën në qytetin francez të Strasburgut për të treguar solidaritet me protestuesit antiqeveritar në Iran.

Demonstruesit marshuan drejt ndërtesës së Parlamentit Europian duke brohoritur slogane dhe duke kërkuar nga Bashkimi Europian që të shpallë Gardën Revolucionare Islamike të Iranit një “organizatë terroriste”.

Ndërkohë, në Paris, fjalët “Gruaja. Jeta. Liria“, të cilat janë bërë sloganet kryesore të protestave iraniane dhe “Ndaloni ekzekutimet në Iran” u shfaqën në Kullën historike Eiffel.

Protestat në Iran u shkaktuan nga vdekja më 16 shtator e 22-vjeçares Mahsa Amini ndërsa ishte në paraburgim nga policia e moralit për shkelje të dyshuar të një kodi të veshjes islame të zbatuar rreptësisht.

Autoritetet iraniane kanë kërkuar të vënë fajin për vdekjen e saj në një atak në zemër, por familja e saj dhe shumë në Iran e kanë hedhur poshtë këtë pretendim, duke thënë se ajo ishte viktimë e brutalitetit të policisë.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto