(Skenderbeu.info)-Michelle Obama ndan historitë personale në librin e ri

Michelle Obama tha se ajo luftoi me një “ndjenjë dërrmuese të mungesës së shpresës” pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.  Izolimi i pandemisë COVID-19, një verë me trazira politike dhe racore dhe kryengritje në  SHBA.
“Isha në një moment të veshtire,” tha ajo. Pastaj ajo mori një ide.
“Të gjithë po kërkonin disa përgjigje se si të ja dilnin. Dhe për disa arsye ata po më pyesnin, ‘Çfarë bën ti?’ Më duhej të filloja të mendoja për këtë,” i tha ish-zonja e parë revistës People në një intervistë të lidhur me botimin e librit të saj të dytë, “Drita që mbartim: Kapërcimi në kohë të pasigurta.” Ajo hapi një turne librash në gjashtë qytete në Uashington atë ditë.
Në libër, gruaja e ish-presidentit Barack Obama, e cila është një nga femrat më të famshme në botë, tregon se si e mban veten gjatë këtyre periudhave ankthioze dhe si punon për të kapërcyer frikën e saj të përjetshme nga ndryshimi dhe dyshimet për veten.
“Gjatë 58 viteve që kam jetuar, mund të shikoj prapa dhe mund të them, ‘Kështu e përballoj frikën. Këto janë gjërat që i them vetes kur duhet të marr veten. Kështu qëndroj i dukshëm në një botë që nuk shikon domosdoshmërisht një grua të zezë të gjatë”, tha ajo. “Kjo është se si qëndroj i blinduar kur më sulmojnë. Libri është ajo ofertë.”
“Unë mendoj se njerëzit mësojnë jo përmes dekreteve, por përmes tregimeve,” tha ajo. People postoi një raport mbi intervistën në faqen e saj të internetit të enjten, dhe ai do të shfaqet në numrin e 21 nëntorit të revistës, i disponueshëm në mbarë vendin të premten.
Zonja Obama, nëna e Sasha dhe Malia Obama, flet në libër për gjithçka, nga sa e vështirë është të bësh miq të rinj deri tek përvojat e saj me racizmin, martesën, prindërimin dhe madje edhe menopauzën.
Ajo shkruan gjithashtu për të mbështetur në një “tavolinë kuzhine” të dashurave të ngushta, të udhëhequra nga nëna e saj 85-vjeçare, Marian Robinson. Grupi përfshin Kathleen Buhle, një shoqe , e cila është ish-gruaja e djalit të Presidentit Joe Biden, Hunter dhe nëna e Maisy Biden, shoqes më të mirë të Sasha Obamës.
Në vitin 2018, zonja Obama publikoi kujtimet e saj më të shitura, “Becoming” dhe filloi një turne librash në SHBA dhe ndërkombëtar për ta promovuar atë. Libri ka shitur më shumë se 17 milionë kopje në mbarë botën, duke tejkaluar shitjet e çdo kujtimi të një zonje të parë të mëparshme ose presidentit modern, përfshirë burrin e saj.
Në librin e saj të ri, ish-zonja e parë përshkruan duke u parë në pasqyrë dhe duke parë vetëm të metat e saj dhe se si praktikon të jetë e sjellshme me veten.
Ajo tha se gjithashtu ia del mbanë duke u kënaqur me atë që i shoqi e quan “TV me vetulla të ngrysura”.
“Ti emëroje, unë e shikoj,” tha ajo, duke përmendur HGTV, çdo gjë në Food Channel dhe shfaqjet e takimeve si “I martuar me shikim të parë” midis zgjedhjeve të saj të shikimit.
Ish-zonja e parë e përshkroi veten si një qytetare e informuar që lexon gazetën, merr informacione, ulet çdo natë me burrin e saj dhe e di se çfarë po ndodh në botë.

 

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto...

Dy shkrimtarët britanikë promovojnë dy librat e tyre në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dy shkrimtarët britanikë promovojnë dy librat e tyre në...

Zhvillohet panairi kombëtar i librave në Itali

(Skenderbeu.info) Zhvillohet panairi kombëtar i librave në Itali. Më...

Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me ‘Fuoco’

(Skenderbeu.info) Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me 'Fuoco'. Çmimi...

Waterstones shpall librin e 2022

(Skenderbeu.info) Waterstones shpall librin e 2022. Për të dhjetën...

Bob Dylan kërkon falje për përdorimin e pajisjes automatike për të nënshkruar librin e ri

(Skenderbeu.info) Bob Dylan kërkon falje për përdorimin e pajisjes...

Në përfundim të Panairit të Librit/ Ja kush u shpall “Autori i Vitit”

(Skenderbeu.info)-Në përfundim të Panairit të Librit/ Ja kush u...

Botohen vepra të çmuara për historinë kombëtare!

(Skenderbeu.info)-Botohen vepra të çmuara me rastin e 28 Nëntorit Këtë...
Raporto