(Skenderbeu.info) Michel do të takojë Xi Jinping. Më 1 dhjetor, Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel do të udhëtojë në Pekin për të takuar presidentin kinez Xi Jinping.

Kjo konfirmohet nga një notë e Këshillit të BE-së pas përparimeve të marra nga disa media ndërkombëtare mëngjesin e sotëm.

Vizita në Pekin vjen pas diskutimit strategjik të Këshillit Europian për marrëdhëniet e BE-së me Kinën të mbajtur në tetor.
Në një kontekst të tensionuar gjeopolitik dhe ekonomik, vizita përfaqëson një mundësi në kohë për dialog midis BE-së dhe Kinës. Liderët e BE-së dhe Kinës do të diskutojnë sfidat globale dhe temat me interes të përbashkët”, nënvizohet në notën e Këshillit.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi ,...

Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan pranë kufirit

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan...

Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të vullkanit

(Skenderbeu.info) Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të...

Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen njerëz nga një xhami

(Skenderbeu.info) Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen...

Etiopi/ Rebelët Tigray, 65% luftëtarë të tërhequr nga fronti

(Skenderbeu.info) Etiopi/ Rebelët Tigray, 65% luftëtarë të tërhequr nga...

Ndotja e ajrit dëmton ekonominë e Bangladeshit si dhe shëndetin

(Skenderbeu.info) Ndotja e ajrit dëmton ekonominë e Bangladeshit si...

Mijëra protestues kundër marrëveshjes për zgjidhjen e krizës në Sudan

(Skenderbeu.info) Mijëra protestues kundër marrëveshjes për zgjidhjen e krizës...

Shpërthen vullkani, paralajmërim për cunami në Japoni

(Skenderbeu.info) Shpërthen vullkani, paralajmërim për cunami në Japoni. Gjendja...
Raporto