fbpx

Mia Organic: Edukimi i konsumatorit me prodhim të pastër vendas

(Skenderbeu.info) Mia Organic: Edukimi i konsumatorit me prodhim të pastër vendas

Viti 2022 ka qënë padyshim ai që i ka vënë theksin rëndësisë së ushqimit. Kriza globale, lufta në Ukrainë dhe kriza e brendshme shqiptare e drejtuan konsimatorin nga produket vendase.

Emigrimi në masë i të rinjëve, që përbëjnë forcën puntore të vendit ka sjell që fshatrat të mos kenë prodhimin e dikurshëm. Ata blektorë dhe bujq që kanë mbetur janë të pakënaqur nga subvencionet dhe e gjithë situata bie në kurriz të konumatorit vendas. Nga ana tjetër produktet e importit konkurojnë fushqishëm në treg me çmim më të lirë.

Produkti vendas është padyshim më i miri, kjo është shprehja që na ka shoqëruar gjithmonë, në rast së do të na duhet të zgjidhnin mes një produkti të importit dhe atij vendasit.

Vitet e fundit i është bashkangjiur sektorit ushqimor fjala organike. Sipas Federatës Ndërkombëtare të Lëvizjes Bujqësore Organike IOFAM, me termin organike kuptojmë mospërdorimin e produkteve sintetike, përdorimin e metodave të kontrollit Bioteknik, biologjik, vetëm përdorimin e substancave natyrore dhe të mosdëmtimit të tokës dhe prodhimeve të tjera.

Miranda Malo, Administratorja e MIA Organik, tregon në këtë intervistë ekskluzive për Skenderbeu.info mbi produket organike në vendin tonë, vlerat e tyre dhe abuzimin e konkurencës së pandershme.

mia Organic
mia Organic

 

Skenderbeu.info: Si lindi dhe u krijua MIA Organic?

Miranda Malo: MIA Organic erdhi në jetë dhe u zhvillua nga vizioni i fëmijëve të mi. Në kohën kur ata studionin në Londër, me dëshirën e madhe që në Shqipëri të sjellim në homolog të Whole Foods. Pasi kjo ide u zhvillua nga një dëshirë në projekt, kuptuam se mund të realizohej edhe në vendin tonë. Shqipërisë, realisht i mungonte një koncept i tillë.

Mia Organic
Mia Organic

Skenderbeu.info: Si kryhet furnizmi, nga vijnë produktet?

Miranda Malo: Nje pjesë e furnizmit të MIA Organic garantohet po nga ferma jonë. Gjithmonë kemi vendosur theksin të cilësia. Fermat të cilat janë ndërtuar në tokat e familjës, i kemi organizuar në mënyrë të tillë, që sipas sezonit të mundohemi të mbulojnë kërkesat e produktit vendas. Porodhimet e tjera i marrim nga fermët nga jugu dhe veriu i vendit.

Mia Organic
Mia Organic

Skenderbeu.info: Cfarë i mungon tregut vendas?

Miranda Malo: Ajo që realisht i mungon tregut vendas është informacioni. Shoh që konsumatorët nuk kanë njohje mbi produktin që konsumojnë. Është për të ardhur keq që shumë konsumatorë ndjehen ende inferior dhe vendosin të konumojë një produkt të jashtëm vetëm se ai është i jashtëm, me iden që është një produkt më cilësor. Por, që në fakt nuk është. Më pas mund të theksojë që konkureca e pandershme na rëndon shumë. Jo vetëm në këtë sektor, por shoh që gjithandej mundohen të futen në territorin e një produkti organik pa cilësinë e kërkuar.

Mia Organic
Mia Organic
Mia Organic

Skenderbeu.info: Si e shihni MIA Organic në të ardhem?

Miranda Malo: Mia nga vetë emri do të thotë “Made In Albania”. Ne dëshirojmë shumë të edukojmë konsumatorin drejt një produkti të pastër, pa kimikate, pa pesticide, drejt një toke pjellore që do të jap prodhim për shumë vite, jo sot për sot. Ne duam që konumatori vendas të kthej sytë nga prodhi ynë, i Shqipëris, por gjithmonë nga një prodhim i pastër.

Jona Koprencka

 

1 KOMENT

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...

Çmimi i karburanteve për ditën sot

“Çmimi i karburanteve” -Në një kohë kur pasiguria e furnizimit të karburanteve,është në rritje për shkak të krizës globale, stafi i Skenderbeu.info ka vendosur që cdo ditë të pasqyroje, çmimet me pakicë të karburanteve në vendin tonë,si diesel, naftë, benzinë, gas.

Cmimi i metaleve te çmuara

Stoku i metaleve të çmuara në natyrë është i kufizuar, gjë që i bën ato edhe më të vlefshme. Levizjet e tyre jane shume te ndjeshme ndaj sitatave te ndryshme ekonomike me rend global ndaj te cilave marrin dhe nje percaktim cmimi ne burse.

Parashikimi i motit për ditën e djelë, 25 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e djelë, 25...

Presidenti Begaj takohet me përfaqësues të Diasporës Shqiptare

(Skenderbeu.info) Presidenti Begaj takohet me përfaqësues të Diasporës Shqiptare Presidenti...

Aksident me pasojë vdekje në aksin Fier-Patos, zhduket autori

(Skenderebeu.info) Aksident me pasojë vdekje në aksin Fier-Patos, zhduket...
Raporto