fbpx

Berat/ Rikonstruktimi i gjimnazit ben te rikthehet mësimi me dy turne

(Skenderbeu.info)-Berat/ Rikonstruktimi i gjimnazit ben te rikthehet mësimi me dy turne

Në qarkun e Beratit nis viti i ri shkollor 2022-2023. Mbyllja e gjimnazit më të madh në Berat për shkak të rikonstruksionit të tij rikthen mësimin me dy turne. Dy shkolla dhe 1 kopsht janë në rikonstruksione të pjesshme.

Për shkak të shembjes e më pas rikonstruksionit të gjimnazit më të madh në qarkun e Beratit “Babë Dudë Karbunara”, mësimi për nxënësit e këtij gjimnazi do të zhvillohet me turne në shkollën 9-vjeçare “22 Tetori”. Kjo ndarje në turne nuk është pritur mirë nga nxënësit dhe prindërit pasi disa prej tyre vijnë çdo ditë në Berat nga zonat rurale për të ndjekur shkollën e mesme të përgjithshme.

Këtë vit në qarkun e Beratit kanë hapur dyert për vitin e ri arsimor 58 shkolla (9-vjeçare dhe të mesme), ndërkohë që numri total i nxënësve në këto shkolla është 7420 nxënës, ndërkohë që në bankat e shkollës ulen për herë të parë këtë vit 558 nxënës. Burime nga DAR Berat bëjnë me dije se,3 institucione arsimore janë në rikonstruksione të pjesshme por në to do të vazhdojë mësimi. Bëhet fjalë për 2 shkolla 9-vjeçare në fshatrat Karkajjoz e Dyshnik dhe një kopsht në fshatin Moravë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022. Ditën e martë moti parashikohet me vranësira kryesisht të dendura (përjashto kthjellimet e...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së...

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27...

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi:...

Historia e Ervis Martinaj ende një sekret

( Skenderbeu.info) Historia e Ervis Martinaj ende një sekret....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri

(Skenderbeu.info) Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri Sipas mjekut...

Veliaj zbulon vendndodhjen e ndertimit e Teatrit te ri te Kukullave dhe Bibliotekes Kombëtare

(Skenderbeu.info)-Veliaj zbulon vendndodhjen e Teatrit te ri te Kukullave...

Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje

(Skenderbeu.info)-Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje Sipas Institutit te Gjeoshkencave ...
Raporto