Megaburgu famëkeq i El Salvador pret dhe 2,000 kriminelë të tjerë por mund të shpërthejë keqas

(Skenderbeu.info)-Megaburgu famëkeq i El Salvador pret dhe 2,000 kriminelë të tjerë por mund të shpërthejë keqas

Imazhet shokuese të jetës brenda burgut më të madh të kontinentit amerikan kanë habitur tashmë ndjekësit e mediave në të gjithë botën, por megjithatë autoritetet thonë se rreth 2,000 të burgosur të tjerë janë futur ose pritet të vendosen brenda tij.

Ekspertët thonë se kjo politikë pritet të shpërthejë si një ‘bombë’ në duart e autoriteteve.

Burgu i ri Izalco në El Salvador, rreth 46 milje në lindje të kryeqytetit San Salvador do të mbajë rreth 40,000 kur të arrijë kapacitetin maksimal.

Imazhe e video shikuese janë shpërndarë nga brenda impjantit masiv ku të burgosurit tregohen që flejnë në krevate marinarësh me disa kate.

Impjanti është vënë nën kritika për kushtet e tij të ashpra dhe për pamjet e njerëzve të zhveshur vetëm në të mbathura, me koka të rruajtura e të përkulura.

Me këmbë të zbathura e të lidhur me zinxhirë, të burgosurit me tatuazhe detyrohen të ulen ngjitur me njëri-tjetrin duke ngjeshur kokën në kurrizin e njëri-tjetrit.

Presidenti i vendit Nayib Bukele shkruante në rrjetet sociale: “Në një tjetër operacion ne po transferojmë rreth 2,000 gangsterë të tjerë në qendrën e kufizimit kundër terrorizmit”.

Karvani shoqërohej me helikopterë në ajër dhe roje të maskuara dhe të armatosura.

Por megjithë masën e këtij projekti shumë kanë paralajmëruar për rreziqet e këtij niveli  “dehumanizimi”.

Në prezantimin e impjantit në një dokumentar amerikan, prezantuesi  Raphael Rowe, komentonte: “Intensiteti i këtyre pamjeve tregon masën e thellë të dehumanizimit, me një politikë kontrolli ekstrem, për të cilën unë mendoj se do të kthehet në një bumerang. Kjo mund të rezultojë në një dhunë edhe më të ashpër se ajo e bandave që ata po përpiqen të çrrënjosin”.

Dhe në fakt brutaliteti duhet i vështirë për t’u mohuar teksa një nga rojet e maskuara tha për gazetarët: “Në qeli unë nuk pashë as dyshekë, janë vetëm dy lavamanë, dy tualete dhe 80 krevate për rreth 100 të burgosur”.

Ndërtimi i impjantit është pjesë e fushatës kundër krimit të organizuar të autoriteteve salvadoriane.Megaburgu famëkeq i El Salvador pret dhe 2,000 kriminelë të tjerë por mund të shpërthejë keqas. Imazhet shokuese të jetës brenda burgut më të madh

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Trumpit nuk do t’i vendosen prangat kur të dorëzohet

(Skenderbeu.info)-Trumpit nuk do t’i vendosen prangat kur të dorëzohet Donald...

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...
Raporto