Stoltenberg: Mbrojtja ajrore për Ukrainën, prioritet kryesor

(Skenderbeu.info) “Stoltenberg: Mbrojtja ajrore për Ukrainën, prioritet kryesor” Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se fuqitë perëndimore janë duke diskutuar mbi mënyrat se si t’i ofrojnë Ukrainës më shumë mbrojtje ajrore, në kohën kur Rusia po kryen sulme ajrore “pa kriter”.

Ky reagim i kreut të NATO-s vjen pasi dy ditë me radhë, Rusia kreu sulme ajrore ndaj rajoneve të Ukrainës.

Ajo bombardoi disa qytete, përfshirë edhe kryeqytetin e Ukrainës, Kievin.

Nga Moska thanë se “sulmet ishin hakmarrje pas shpërthimit gjatë fundjavës së kaluar në urën që lidh Krimenë e aneksuar dhe Rusinë”.

Sot Stoltenberg u shpreh se: “Ne do të adresojmë çështjen se si të rrisim mbështetjen për Ukrainën dhe prioriteti kryesor do të jetë më shumë mbrojtje ajrore për Ukrainën”.

Kjo deklaratë erdhi në nisje të takimit dyditor të ministrave të Mbrojtjes së NATO-s, që po mbahet në Bruksel.

Edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u ka kërkuar liderëve të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara (G7) që “të ofrojnë më shumë ndihmë të mbrojtjes ajrore, në mënyrë që shteti i tij të neutralizojë sulmet ajrore ruse”.

Ai tha se “sistemet e mbrojtjes ajrore janë element kyç që të ndalet terrori i Rusisë dhe sulmet raketore”.

Çfarë ndodhi?

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale tregohej një shpërthim i fuqishëm të madh në një shesh lojërash për fëmijë në Ukrainë.

Një tjetër tregoi një raketë që goditi urën prej xhami të kryebashkiakut Vitali Klitschko, një pikë turistike popullore dhe pikëpamje mbi lumin Dnipro.

Disa ditë më parë, mediat sociale u mbushën me video dhe meme, ndërsa ukrainasit festuan egërsisht sulmin në urën që lidh Rusinë me Gadishullin e Krimesë.

Këto shpërthime ndodhën pas atij në Urën e Krimesë:

Rusia ishte e shpejtë për të sugjeruar se kjo ishte një kamion bombë, por pa dhënë informacione se kush e dërgoi atë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e akuzoi Ukrainën për sulmin ndaj urës në një “akt terrorizmi”.

Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Sun
19 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...

Ekzekutohet brenda banesës 20-vjeçari shqiptar në Itali

(Skenderbeu.info)-Ekzekutohet brenda banesës 20-vjeçari shqiptar në Itali Një 20-vjeçar shqiptar...

Shmanget kriza financiare në SHBA, Senati amerikan miraton rritjen e kufirit të borxhit

(Skenderbeu.info)-Shmanget kriza financiare në SHBA, Senati amerikan miraton rritjen...

Bruksel, BE vendos sanksione për destabilizimin e Moldavisë

(Skenderbeu.info)-Bruksel, BE vendos sanksione për destabilizimin e Moldavisë Këshilli Evropian...
Raporto