fbpx

Marrëzi të presësh që mbreti Charles të na shpëtojë nga një qeveri e humbur

(Skenderbeu.info)-Marrëzi të presësh që mbreti Charles të na shpëtojë nga një qeveri e humbur
Toni ishte i zymtë, madje emocional. Princi Charles nuk mund të përshkruante, tha ai, “thellësitë e pikëllimit të tij personal”. Por ai nuk po fliste për humbjen e tij të fundit. Ky ishte një fjalim në qershor drejtuar krerëve të qeverive të Commonwealth në Ruandë, duke shprehur keqardhje për vuajtjet e shkaktuara nga skllavëria. Komonuelthi nuk mund të ecë përpara pa pranuar “gabimet e së kaluarës”, tha ai.
Duke ardhur muaj pas një turneu katastrofikisht të ngathët në Karaibe nga Duka dhe Dukesha e Kembrixhit, dukej si një njohje e vonuar që për brezat e rinj monarkia është identifikuar gjithnjë e më shumë me vuajtjet koloniale dhe republikanizmi me një mjet për t’i dhënë fund atyre fantazmave. Përpara se të fluturonte për në Ruandë, princi u raportua se e kishte quajtur privatisht planin e Boris Johnson për të eksportuar azilkërkues në Ruandë “të tmerrshëm”.
Këto fjalë do t’u tingëllojnë disave si koka, duke mos ndryshuar asgjë në praktikë. Por në një botë ku Besimi Kombëtar merr kërcënime me vdekje për pranimin e lidhjeve të pronave të tij të mëdha me skllavërinë, ata megjithatë ishin goditës. Këtu ishte një Mbret i ardhshëm që kërkonte të lëvizte numrin e debatit publik, duke mbështetur në të njëjtën kohë interesat e monarkisë. As tërësisht liberal dhe as tërësisht konservator, ishte një pasqyrë e shkurtër por zbuluese se si ai mund të veprojë si Mbret.
Miku i tij i mirë (dhe ish-deputeti konservator) Sir Nicholas Soames betohet se ky princ më politik, autor i letrave lobuese të patreguara drejtuar ministrave për gjithçka, nga homeopatia te bujqësia organike, nuk do të ndërhyjë tani ai është Mbret; se ai “e di shumë mirë se cilat janë detyrimet kushtetuese” dhe do ta modelojë veten sipas nënës së tij të padepërtueshme. Por kjo nuk është aq e papajtueshme sa tingëllon me raportet e mëparshme se ai donte të vazhdonte të bënte “ndërhyrje të përzemërta” në jetën kombëtare si Mbret.
Soames do ta dijë mjaft mirë se Mbretëresha ishte plotësisht e aftë të shtynte kufijtë në një majë të vogël, duke i paralajmëruar skocezët që të mendonin me kujdes përpara se të votonin për pavarësinë dhe të mbështesnin liderët afrikanë kundër Margaret Thatcher, kur një mosmarrëveshje mbi sanksionet e aparteidit kërcënoi të përçante Komonuelthin.
Mbreti i ri nuk do të fillojë të bërtasë nga çatitë për ndonjë dallim që mund të ketë me Liz Truss në lidhje me fracking ose bujqësi, dhe ai pranoi të njëjtën gjë në fjalimin e tij të parë drejtuar kombit duke premtuar se do t’i lërë çështjet e tij të dashura në “duart të tjera të besuara”.
“ Por ai ka pasur kohë të mjaftueshme gjatë gjysmë shekulli të fundit për të zhvilluar një rrjet aleatesh në të gjithë shoqërinë civile, tek të cilët mund të mbështetemi për t’i shprehur mendimet e tij për të. Princi William është bërë dukshëm më i hapur kohët e fundit edhe për çështjet mjedisore. Atë që Princi i vjetër i Uellsit nuk mund ta thotë më, Princi i ri i Uellsit mund ta thotë.
Megjithatë, nëse strategjia është e qartë, mbajtja e saj mund të mos jetë plotësisht e drejtpërdrejtë. Emocionet e këtij Mbreti janë shumë më afër sipërfaqes sesa ato të nënës së tij, dhe madje edhe pas një stërvitje të tërë që mund ta bëjë më të vështirë për të fshehur atë që mendon në të vërtetë.
Hidhërimi i shtrin të gjithë në pikën e këputjes, dhe një burri të porsalindur mund t’i falet momenti i çuditshëm i mprehtë. Por pamjet e kësaj jave ku ai bën gjeste me nervozizëm për ndihmësit për të hequr një bojë, ose duke u ankuar se stilolapsi i rridhte , lë per te kuptuar shume dhe per ta njohur edhe për ata që e njohin mirë. Ai urren të jetë i bezdisshëm, mund të jetë kërkues deri në pikëllim dhe nuk është mësuar të debatohet. Roli kushtetues i Mbretit është të këshillojë dhe paralajmërojë.
Ekziston mundësia për telashe me çdo kryeministër që nuk i trajton ato këshilla me respekt. Mes tij dhe Liz Truss-it ka qartë ngrohtësi, e dukshme kur ajo sfidoi protokollin në audiencën e tyre të parë duke i vënë një dorë ngushëlluese në krahun e tij. Si një ish-sekretar i mjedisit, përgjegjës për dy pasionet e tij të politikës klimatike dhe bujqësisë, do të ishte e pazakontë nëse ajo nuk do ta kishte njohur atë mjaft mirë. Por ato janë ende shkumës dhe djathë.
Charles ka mosbesimin e një konservatori të vogël ndaj ndryshimit, dashurinë për të bukurën.Ai duket se e sheh rolin e tij shumë të ngjashëm me atë të një famullitari dashamirës që i shërben kopesë së tij. Truss është një kryengritës josentimental, që kërkon të shkëpusë gjithçka dhe të fillojë përsëri. Ndërsa ai tërhiqet nga idetë e qëndrueshmërisë dhe përparimit që nuk i kushton tokës as në aspektin social, as mjedisor, misioni i qeverisë së saj është rritja ekonomike me çdo kusht – edhe nëse kjo nënkupton ngadalësimin e progresit drejt zeros neto (një rishikim është duke u zhvilluar) ose rrezikimi trazira sociale duke i lënë të pasurit të pasurohen shumë më tepër.
 Ndoshta ndryshimi më i madh midis tyre, megjithatë, nuk do të jetë ai i politikës, por i kohës. Politikanët mendojnë në cikle zgjedhore, që për Liz Truss do të thotë mezi dy vjet. Por monarkitë e pazgjedhura mbijetojnë vetëm duke siguruar vazhdimësinë e qetë të fëmijëve të tyre, dhe kjo do të thotë të mendosh në terma brezash. Kur Truss e hedh poshtë Nicola Sturgeon si një “kërkues të vëmendjes” ose kërcënon të prishë protokollin e Irlandës së Veriut, kjo luan mirë me bazën e saj sot në kurriz të destabilizimit të mundshëm të bashkimit në një afat më të gjatë. Por Charles nuk do të dojë të hyjë në histori si monarku që humbi bashkimin.
Kur Truss përballet me kërkesat për të kërkuar falje ose për të bërë dëmshpërblime për skllavërinë, ajo do ta konsiderojë reagimin e votuesve më të vjetër konservatorë ende nostalgjikë për perandorinë. Mbreti duhet të mendojë për rrezikun e shpërbërjes së Komonuelthit, por edhe për tjetërsimin e britanikëve të rinj që tashmë dyshojnë familjen mbretërore për sjellje raciste ndaj Dukeshës së Sussex.
Qeveria e saj nuk do të jetë afër për t’u mbajtur përgjegjëse në 2050 nëse planeti do të skuqet deri atëherë, por monarkia – nëse jo ky monark – planifikon të jetë. Mund të jetë joshëse për liberalët që ta shohin Mbretin Charles si një lloj figure dashamirës të babait, i gatshëm të përparojë nëse qeveria shkon vërtet mashtrues.
Por, sado qetësuese të mendosh se të paktën dikush ende kujdeset për klimën ose trajtimin e azilkërkuesve, ka diçka thellësisht të pakëndshme për t’i varur shpresat te një monarki trashëgimore e fokusuar përfundimisht në mbijetesën e saj. Le të shpresojmë që këshilla e tij të jetë e shëndoshë dhe paralajmërimet e tij të jenë parashikuese dhe të merren seriozisht. Por demokracitë duhet të mbështeten në pushtetin e një opozite dhe në kontrollet dhe balancat e parlamentit, jo në fatin e shortit mbretëror. Harroje këtë dhe Zoti na ruaj të gjithëve.
shenim;Gaby Hinsliff është një kolumniste e Guardian

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto