Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë filluar të ndreqin marrëdhëniet e tyre

(Skenderbeu.info)-Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë filluar të ndreqin marrëdhëniet e tyre

The Guardian
Telenovela e politikës britanike në muajt e fundit mund të ketë eklipsuar diçka më të rëndësishme për Mbretërinë e Bashkuar në planin afatgjatë sesa dyert rrotulluese në Downing Street. Marrëdhëniet midis MB dhe pjesës tjetër të Europës po ndryshojnë ngadalë dhe në heshtje.
Është shumë herët për të folur për një pikë kthese, por ka të paktën një shans që ne të shikojmë mbrapa në vitin 2022 si viti kur britanikët dhe europianët e tjerë më në fund i shpëtuan një spirale në rënie që ka helmuar, që nga referendumi i Brexit, jo vetëm marrëdhëniet midis MB dhe BE-së, por marrëdhëniet dypalëshe midis MB dhe shumë vendeve të BE-së. Gjërat mund të mos jenë duke u përmirësuar, por ato të paktën, për momentin, kanë ndaluar së përkeqësuari. Në botën e trishtuar të marrëdhënieve MB-BE, ky është përparim.
Arsyeja kryesore për këtë ndryshim është kërcënimi ndaj sigurisë europiane. Agresioni i paprovokuar dhe vrasës i Putinit kundër Ukrainës e ka bërë të pambështetur një narrativë qendrore rreth Brexit-it. Deri në fillim të luftës, u përshtatej qeverive të njëpasnjëshme konservatore, për arsye politike të brendshme dhe partiake, të argumentonin se Brexit ishte shumë më tepër sesa thjesht largimi nga Bashkimi Europian. Me sa duket, “vullneti i popullit” kërkonte jo thjesht daljen nga BE-ja, por të mos kishte absolutisht asnjë lidhje me të. Vetëm atëherë Britania, me historinë dhe identitetin e saj të veçantë dhe unik, do të mund të përmbushte fatin e saj “global”, duke kujtuar gjithmonë se Europa ishte – mjaft e çuditshme – jo një pjesë e rëndësishme e globit dhe sigurisht jo një pjesë me të cilën Britania e Madhe ndihej e lidhur natyrshëm. .
Brexiterët e fortë brenda partisë konservatore u ndihmuan me padurim për të rrotulluar këtë narrativë nga pjesët e djathta të medias britanike, me rezultatin që çdo temë e lidhur me Evropën, dhe jo vetëm me BE-në, u bë toksike në diskursin politik britanik. Një rast i tillë është debati i vazhdueshëm për Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut, e cila nuk është një institucion i BE-së, por ende po cilësohet nga anëtarët e kabinetit si një inkursion i patolerueshëm evropian në sovranitetin e MB.
Opozita laburiste, e tmerruar se ishte akuzuar si mbetës i hidhur që nuk respektonte demokracinë, e bleu edhe atë narrativë, ose duke shmangur fare temën e Brexit, ose duke sugjeruar me ndrojtje se ata, ndryshe nga konservatorët, do ta bënin Brexit-in të funksiononte, pa hyrë në detajet se si mund të arrihet saktësisht. Rezultati është një elefant në formë Brexit në dhomën e debatit të politikës në Mbretërinë e Bashkuar.
Nocioni se Brexit bëri që Britania t’i kthente shpinën tërësisht kontinentit evropian, ishte gjithmonë një rrëmujë më retorike sesa realiteti i politikës së jashtme dhe të sigurisë britanike, por kishte ende shumë ekspertë dhe politikanë që e pranuan këtë narrativë. Midis tyre kishte shumë elita politikëbërëse evropiane kontinentale që hoqën dorë nga Britania si një partner i besueshëm, apo edhe i interesuar.
Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë filluar të ndreqin marrëdhëniet e tyre Marrëdhëniet midis MB dhe pjesës tjetër të Europës po ndryshojnë ngadalë dhe në heshtje
BE.MB
Kur qeveria e Mbretërisë së Bashkuar publikoi raportin e saj të Integruar në vitin 2021, zyrtarët, grupet e mendimit dhe gazetarët në kontinent i kushtuan shumë më tepër vëmendje mënyrës në të cilën ministrat e kabinetit publikisht e përpunuan raportin si një manifest për një Britani globale që anon drejt Indo-Paqësorit, sesa përmbajtjen e saj, e cila thekson qartë se MB mbeti kryesisht një fuqi euroatlantike. Narrativa e Brexit-it e Britanisë dhe Europës që po shkonin në drejtime diametralisht të kundërta ishte kthyer në një profeci vetëpërmbushëse.
Më pas, rrethanat ndryshuan në mënyrë dramatike në shkurt, kur shpërtheu lufta në kontinent dhe Britania rriti mbështetjen e saj ushtarake për Ukrainën në një mënyrë që i turpëroi disa shtete anëtare të BE-së, si Gjermania dhe Franca. Lufta dhe kriza energjetike që pasoi e kanë bërë të qartë se është e pamundur t’i shpëtosh gjeografisë. Britania mund të largohet nga BE, por nuk mund të largohet kurrë nga Europa. As europianët e tjerë që kujdesen për sigurinë e tyre dhe të ardhmen e demokracisë dhe vetëvendosjes në këtë kontinent nuk duhet t’i dëshirojnë kurrë.
Politikanët dhe zyrtarët nga Britania e Madhe dhe Europa tani takohen shumë më shpesh sesa në vite, si pjesë e përgjigjes së koordinuar perëndimore ndaj agresionit të Putinit. Pas kërdisë që së bashku Brexit dhe Covid ka shkaktuar në ndërveprimet personale midis britanikëve dhe evropianëve të tjerë, kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme, sepse kontribuon në rindërtimin e nevojshëm të besimit dhe lidhjeve.
Pranimi i shkallës së normalizimit në ndërveprimet midis Britanisë dhe Europës kontinentale që është arritur, nuk do të thotë të pretendojmë se nuk jemi shumë larg nga marrëdhënia konstruktive dhe bashkëpunuese që kërkojnë interesat dhe parimet tona të përbashkëta. Përmirësimi është i pasigurt dhe do të jetë në thelb i kufizuar për sa kohë që Mbretëria e Bashkuar mbetet jashtë BE-së.
Vitet e negociatave zhgënjyese të Brexit-it dhe përplasja publike e Europës nga një sërë qeverish të Mbretërisë së Bashkuar, kanë çuar në një prishje të plotë të besimit midis politikanëve dhe zyrtarëve nga të dyja palët. Riparimi do të zgjasë më shumë se disa muaj. Mosmarrëveshja e pazgjidhur për të ardhmen e protokollit të Irlandës së Veriut mbetet një plagë e hapur në marrëdhënie, dhe edhe nëse humori muzikor rreth negociatave po përmirësohet, një zgjidhje e kënaqshme reciproke nuk duhet të merret aspak si e mirëqenë. Vendimi i qeverisë së re të Rishi Sunak për të lënë në tryezë kërcënimin e legjislacionit të njëanshëm nëse nuk arrihet marrëveshje, vështirë se është i favorshëm për rindërtimin e besimit dhe respektit.
Përmirësimi i pozitës së Britanisë në Europën mund të shkojë aq larg derisa Mbretëria e Bashkuar të gjejë një mënyrë të qëndrueshme dhe konstruktive për të bashkëvepruar me BE-në në tërësi, dhe jo vetëm me vende apo grupe individuale.
Ballafaqimi me realitetin europian në këtë moment jashtëzakonisht të rrezikshëm në historinë e kontinentit do të thotë të pranosh se BE-ja mbetet mënyra më e rëndësishme në të cilën 27 vende ndërveprojnë me njëri-tjetrin, zgjidhin dallimet, organizojnë tregtinë dhe ekonomitë e tyre dhe koordinojnë mbështetjen e tyre për Ukrainën.
Së bashku me NATO-n, BE-ja është organizata më e rëndësishme ndërkombëtare në luftën për t’iu kundërvënë kërcënimit nga Rusia e Putinit. Fakti që Ukraina dhe vendet e Ballkanit Perëndimor dëshirojnë dëshpërimisht të anëtarësohen, dëshmon se ju mund të mos e pëlqeni BE-në, por nuk mund ta mohoni rëndësinë e saj.
Është në interesin e përbashkët të britanikëve dhe europianëve që të punojnë së bashku dhe të dëgjojnë njëri-tjetrin përballë sfidave të mëdha të përbashkëta. Por për sa kohë që Mbretëria e Bashkuar mbetet një “vend i tretë” sipas kushteve që kërkoi në marrëveshjen e tërheqjes, nuk mund të shpëtojë fakti që marrëdhënia do të mbetet një hije e asaj që ka qenë dikur.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lufta do të jetë ‘me ritëm të reduktuar’ për shumë muaj

(Skenderbeu.info) Lufta do të jetë 'me ritëm të reduktuar'...

“Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan”

(Skenderbeu.info) "Unë jetoj me frikë për jetën time në...

Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër po vuajnë më shumë

(Skenderbeu.info)-Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër...

Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në Ukrainë për t’u riarmatosur

(Skenderbeu.info) Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në...

Shkenca po bën të mundur “dëgjimin” e natyrës!

(Skenderbeu.info)-Shkenca po bën të mundur "dëgjimin" e natyrës! Shkencëtarët kohët...

Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në provime, por ato përmirësojnë mësuesit e tyre

(Skenderbeu.info)-Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në...

Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një këngë që shumë prej nesh e kemi harruar

(Skenderbeu.info)-Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një...
Raporto