fbpx

Çfarë ndikimi ka pasur mbretëresha në industrinë e modës?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndikimi ka pasur mbretëresha në industrinë e modës?

Euronews 

Kur mbyllim sytë dhe mendojmë për Mbretëreshën Elizabeth II, çfarë shohim?

Ngjyra njëngjyrëshe, një palë këpucë të ndjeshme, çantën e dorës Launer dhe ndoshta një kapele. A ishte kjo pamje e dallueshme menjëherë e krijuar nga dizajni? “Imazhi i saj është ngulitur në trurin tonë,” thotë kolumnistja e gazetës dhe ekspertja mbretërore e modës Miranda Holden.

“Ajo vesh ato për t’u parë dhe identifikuar lehtësisht. Gjithçka ka të bëjë me krijimin e një marke personale, dhe ajo është një markë. Është markë Queen.” Mbretëresha shijoi një mbretërim 70-vjeçar dhe kishte mjaft kohë për të ndërtuar një imazh që do të zgjasë përgjithmonë në fotografi dhe në psikikën e kombit. Por si arritëm këtu?

Moda e mbretëreshës ndër vite

AP
Fustani i nusërisë së Mbretëreshës ishte i qëndisur me të gjitha simbolet e Commonwealth
Në sytë e publikut që në moshë të re, si një princeshë, Mbretëresha veshi veshjen e zakonshme të përulur, klasike, e cila vishej nga fëmijët mbretërorë. Ndoshta ‘momenti’ i saj i parë i madh i modës ishte në vitin 1947 kur ajo u martua me një fustan të dizajnuar nga Norman Hartnell, i cili dyshohet se donte që ai të ishte “fustani më i bukur që kishte bërë ndonjëherë”.
Në atë kohë, dy vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, racionimi i tekstilit ishte i madh dhe princesha e re po kursente kuponët e saj të racionit për të blerë pëlhurën, duke marrë përfundimisht 200 të tjera pas një votimi në parlament. Kur u bë fustani, mbretëresha madje këmbënguli që të gjitha emblemat e kombit të qepen në të, duke përdorur qëndisjen e firmës së Hartnell.
Kjo ishte lindja e Mbretëreshës si komoduesja përfundimtare diplomatike,” thotë Holden. Në vitet 1950, me racionimin e rrobave, mbretëresha përqafoi siluetën e pasluftës të Christian Dior me bel të vogël dhe me skaj të madh, që përcaktoi një epokë. “Të gjitha vajzat e reja në modë i bënë jehonë asaj siluetë dhe ajo i shkonte në mënyrë perfekte mbretëreshës së re Elizabeth,” thotë Holden.
Në vitet 1960, Mbretëresha, ndonëse nuk e pranoi plotësisht revolucionin seksual dhe të modës të kohës, arriti të shkurtojë skajet e saj. Por deri në vitet 1970, dhe përhapja e fotografisë me ngjyra në shtyp, ajo me të vërtetë goditi hapat e saj. Mbretëresha e çoi modën e saj të diplomacisë në çdo kontinent.
E mbiquajtur ‘Mbretëresha e miliona miljeve’, ajo dhe bashkëshorti i saj Princi Philip shkuan në turne rigoroz në Komonwealth, ku ajo ishte në gjendje të impresiononte kombet duke veshur ngjyrat dhe emblemat e tyre të flamurit – madje duke modeluar një karficë me gjethe panje në Kanada. Vitet 1980 përfaqësonin një qetësi dhe një periudhë ku ajo shpesh krahasohej padrejtësisht me princeshën magjepsëse Diana.
Megjithatë, prezantimi i një stilisteje të re, Andrea Kelly, rinovoi pamjen e mbretëreshës dhe solli stilin që të gjithë e njohim sot. “Ajo e pa si rolin e saj që t’i japë imazhit të mbretëreshës paksa një rinovim – më modern, më elegant, më rinor dhe më i gjallë,” thotë Holden.
Mbretëresha dhe Anna Wintour në Javën e Modës në Londër
Pamja e mbretëreshës është krijuar me kujdes dhe statusi i saj si një vajzë fshatare, e kthyer në stilin e pakuptimtë, është fituar mirë.
Gjatë jetës së saj, ajo ka ndikuar në industrinë e modës në disa mënyra të papritura, me stilistë nga Alexander McQueen deri te Vivienne Westwood duke përfshirë ikonografinë e saj në koleksionet e tyre.
Një ndikimi me i rendesishem që ka pasur stili i Mbretëreshës vjen në formën e stilistit të ri britanik Richard Quinn. Në vitin 2018, Quinn iu dha çmimi Mbretëresha Elizabeth II për Dizajn Britanik në Javën e Modës në Londër. Madje, çmimin iu dorëzua nga vetë mbretëresha.
I paralajmëruar para kohe, Quinn shtoi disa “prekje “Queeny” në koleksion, duke dërguar një tepricë të printimeve me lule në pistë, me modelet e tij karakteristike të maskuara të zbukuruara me shami mëndafshi. Mbretëresha u ul në rreshtin e parë, pranë Anna Wintour. “Këta janë qëllimet e jetës pikërisht atje,” thotë Holden.
“Bota e modës dhe dizajnit është rrethore. Ajo që ndodh është se dizajnerët thithin atë që po ndodh në botën përreth tyre dhe kjo informon koleksionin e tyre të sezonit të ardhshëm. Sa herë që ka një kurorëzim ose një jubile që nuk mund të mos informojë se çfarë krijojnë më pas dizajnerët.” “Dorezat e operës janë kthyer në modë dhe nuk mendoj se është një rastësi mes asaj dhe jubileut të platinit që po ndodh këtë vit.”

E qendrueshme në jetën britanike

Ben Birchall/AP

Përgjatë viteve, moda e Mbretëreshës ka mbetur konstante në jetën publike britanike. Përdorimi i saj i diplomacisë së modës vazhdoi gjatë gjithë mbretërimit të saj, duke modeluar një fustan të gjelbër të ndezur si monarku i parë që vizitoi Irlandën që nga pavarësia e saj, dhe madje – u spekulua – duke veshur një kapelë që të kujton flamurin e BE-së pas Brexit.
“Moda është një gjuhë… Mbretëresha ishte monarkja e parë që e pranoi dhe e kuptoi këtë”, thotë Holden. Edhe pse familja mbretërore nuk mund të jetë kurrë shumë në modë për të shmangur pamjen e vjetër në fotografi (kjo është arsyeja pse fëmijët e Princit William janë gjithmonë të veshur me pantallona të shkurtra tartan), Mbretëresha arriti të krijojë një pamje që i rezistoi kohës.
Kapelet, çantat dhe koordinimi i ngjyrave të saj vazhduan gjatë gjithë kohërave të vështira të mbretërimit të saj. “Ka një familjaritet ngushëllues atje,” thotë Holden. “Unë mendoj se pamja e mbretëreshës është bërë një burim i madh ngushëllimi për kombin. Gjatë kohërave të trazuara… Mbretëresha është një figurë konstante e stoicizmit.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

‘Vila e Titos’ në Nju Jork shitet për 50 milionë dollarë

(Skenderbeu.info) 'Vila e Titos' në Nju Jork shitet për...

Lista e emrave të Distriktit të Modës për të ardhmen e dizajnit 2022

(Skenderbeu.info)-Lista e emrave të Distriktit të Modës për të...

Dua Lipa vesh xhinse të gjera

(Skenderbeu.info)-Dua Lipa vesh xhinse të gjera Kengetarja me origjine shqiptare Dua...

Performanca pa frikë e Ana de Armas meriton një film më të mirë se “Bjonde”

(Skenderbeu.info)-Performanca pa frikë e Ana de Armas meriton një...

”Mes çarçafëve” shfaqja e radhës e Teatrit Shëtitës “Çajupi”

(Skenderbeu.info)-''Mes çarçafëve” është shfaqja e radhës e Teatrit Shëtitës...

Java e Modës në Paris përgatitet për festivalin e modës Balmain

(Skenderbeu.info)-Java e Modës në Paris përgatitet për festivalin e...

“Muzeu i Fjalëve”, i pari në llojnë e tij në Ankara

(Skenderbeu.info) “Muzeu i Fjalëve”, i pari në llojnë e...

Shfaqja e Burberry London

(Skenderbeu.info)-Shfaqja e Burberry London ishte një shfaqje e suksesshme...
Raporto