fbpx

Mbretëresha Camilla reflekton në “pozicionin e vështirë” të Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Mbretëresha Camilla reflekton në “pozicionin e vështirë” të Mbretëreshës Elizabeth II

Mbreteresha Camilla reflektoi në jetën e Mbretëreshës Elizabeth II në një program televiziv për monarken e ndjerë.

Fotografitë “Duhet të ketë qenë aq e vështirë për të qenë një grua e vetmuar,” i tha ajo kamerave në intervistën e para-regjistruar, e cila është vendosur  në BBC të Dielën, 18 Shtator, para një momenti të heshtjes së kombit.

“Nuk kishte gra kryeministra ose presidente. Ajo ishte e vetmja, kështu që unë mendoj se e gdhendi rolin e saj, “shpjegoi ish Dukesha e Cornwall, 75 vjeç. Mbreteresha Camilla, e cila u martua me mbretin Charles III në 2005 në një ceremoni që nuk ndoqi Regjentin e ndjerë, reflektoi me dashuri në kujtimet e saj më të qarta për madhështinë e saj.

“Ata sy të mrekullueshëm blu … kur ajo buzëqesh ata ndezin tërë fytyrën e saj,” tha Camilla. “Unë do ta kujtoj gjithmonë atë buzëqeshje. Ajo buzëqeshje është e paharrueshme. ”Queen and Camilla

Camilla tha se sovrani “ka qenë pjesë e jetës sonë përgjithmonë” pasi ajo ishte vetëm 4 vjeç kur nëna e Charles e pranoi fronin në 1952. “Unë jam 75 vjeç dhe nuk mund të kujtoj askënd përveç mbretëreshës që ishte atje”, ajo zbuloi Elizabeth vdiq në 8 shtator në moshën 96 vjeç pas më shumë se shtatë dekadash në fron.

Në një deklaratë të shkurtit 2022 duke festuar Jubileun e saj Platinum, ajo zbuloi se shpresonte që Camilla të mbretëronte së bashku me djalin e saj të madh. Kuotat e Mbretit Charles III për t’u bërë monark i ri: gjithçka që ai tha “Kur, në kohën e plotë, djali im Charles bëhet mbret, unë e di që ju do t’i jepni atij dhe gruas së tij Camilla të njëjtën mbështetje që më keni dhënë,” vuri në dukje Elizabeth ndërsa shënoi 70 vjet shërbim ndaj Commonwealth.

“Dhe është dëshira ime e sinqertë që, kur të vijë ajo kohë, Camilla do të njihet si Mbretereshe ndërsa ajo vazhdon shërbimin e saj besnik.” Miratimi tregoi se një ndryshim i madh ndodhi në marrëdhëniet e tyre. Mbretëresha e ndjerë fillimisht ishte skeptike ndaj Camilla për shkak se si filloi romanca e saj me Charles.

Ata vazhduan një çështje jo aq të fshehtë ndërsa ai ishte martuar me Princeshën Diana deri në vitin 1996, duke përfunduar divorcin e tyre një vit para vdekjes së saj tragjike. Camilla ishte martuar me Andrew Parker Bowles – me të cilin ka djalin Tom Parker Bowles, 49 vjeç dhe vajzën Laura Lopes, 44 – nga 1973 deri në 1995.

Nga ana e saj, fillimisht ishte “skeptike” për mënyrën sesi nusja e saj do të përfaqësonte familjen. “Përmes përkushtimit dhe besnikërisë së saj ndaj firmës, ajo i ka vërtetuar asaj se ajo ka atë që duhet,” na tha një burim ekskluzivisht në shkurt 2022.

“Camilla është rritur përfundimisht në Elizabeth II, më shumë se kurrë gjatë [ pandemia e koronavirusit. Ajo me të vërtetë ngriti lojën e saj dhe me dëshirë mori një qasje praktike me detyra shtesë.

Në një video në Instagram të ngarkuar nga një shikues, Barbara dëgjohet duke i thënë Camilla, “Ju jeni duke bërë një punë të mahnitshme”. Camilla u përgjigj, “Ne po bëjmë më të mirën”. “Mbreti Charles e quan Camilla” Kullën e Fuqisë së tij “, dhe se ajo e bën atë një njeri më të mirë. Kjo është padyshim një kohë sfiduese për të ndërsa ai kalon në një epokë të re pa nënën e tij të dashur dhe ai është tepër emocionues. “

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Johnny Depp në lidhje me avokaten Joelle Rich

(Skenderbeu.info)-Johnny Depp është në lidhje me avokaten Joelle Rich Aktori...

Rita Ora konfirmon martesen me Taika Waititi

(Skenderbeu.info)-Rita Ora konfirmon martesen me Taika Waititi ku frymezimin...

Gjashtë lloje të vetë-kujdesit – Ja se si të praktikoni secilin

(Skenderbeu.info)-Gjashtë lloje të vetë-kujdesit - Ja se si të...

Popujt më inteligjentë në botë, ku renditen shqiptarët?

(Skenderbeu.info) Popujt më inteligjentë në botë Për disa dekada, Koeficienti...

Tre yjet e Hollivudit ribashkohen për filmin e ri të Ocean-it

(Skenderbeu.info)-Tre yjet e Hollivudit ribashkohen për filmin e ri...

Cardi B;Reperja pranon akuzat  për sulm në klub

(Skenderbeu.info)-Cardi B: Reperja pranon akuzat  për sulm në klub Cardi...

Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a është një postim në Instagram shkaku?

(Skenderbeu.info)-Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a...
Raporto