Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike.

Dërgimi i tankeve dhe armëve të artilerisë në Ukrainë për të forcuar përpjekjet luftarake të vendit do ta lërë ushtrinë britanike më të dobët, tha shefi i saj në fillim të kësaj jave.

Në një memo të brendshme, dërguar trupave dhe parë nga BBC, gjenerali Sir Patrick Sanders argumentoi se ndërsa Ukraina do t’i përdorte donacionet britanike në “përdorim të mirë” në luftën me Rusinë, ndihma e premtuar do ta bënte gjithashtu ushtrinë britanike “përkohësisht më të dobët”.

Mbretëria e Bashkuar është zotuar të dërgojë 14 tanke Challenger 2 në vijën e frontit.

Rreth 30 AS90, armë të mëdha vetëlëvizëse, pritet gjithashtu të dorëzohen, si dhe 600 raketa Brimstone të drejtuara nga radarët.

Gjenerali Sanders, kreu i Ushtrisë Britanike, u tha trupave se sigurimi i humbjes së Rusisë në Ukrainë “na bën më të sigurt”.

Por ai tha se ishte jetike që “aftësia luftarake” e Ushtrisë të rivendosej me ritëm.

“Nuk ka dyshim se zgjedhja jonë do të ndikojë në aftësinë tonë për të mobilizuar ushtrinë kundër kërcënimit akut dhe të qëndrueshëm që paraqet Rusia dhe të përmbushë detyrimet tona të NATO-s”, shtoi ai.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...

Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar,...

Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një 'drag queen' në...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor,...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga...
Raporto