Max Verstappen mban titullin F1 mes kaosit dhe polemikave në GP japonez

(Skenderbeu.info) Max Verstappen mban titullin F1 mes kaosit dhe polemikave në GP japonez. Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Japonisë për Red Bullin dhe siguroi kampionatin e tij të dytë botëror të Formula 1, duke mundur shokun e tij të skuadrës Sergio Pérez në vendin e dytë dhe Ferrarin e Charles Leclerc në vendin e tretë.

Me garën e vonuar për dy orë për shkak të shiut dhe duke përfunduar pas vetëm 28 xhirove ajo sapo kishte kaluar mbi gjysmë distance gare të mjaftueshme për të siguruar që atij iu dhanë pikë të plota. Megjithatë ishte një dramë e xhiros së fundit që siguroi titullin e tij.

Max Verstappen
Max Verstappen

Gara u hap në shi dhe Verstappen pati një fillim të ngadaltë, por me vone u vendos pas  Leclerc dhe me vone kryesoi. Ndërsa Karlos Sainz u përplas në pistë në xhiron e hapjes dhe makina e sigurise hyri ne piste.

Ndërsa makinat ndiqnin makinën e sigurisë gara u ndalua në xhiron e dytë për të lejuar që automjetet të pushonin dhe për shkak se shiu ishte bërë më i rëndë.

Incidentet shkaktuan një moment tmerrues për Pierre Gasly i cili ishte jashtë sinkronizimit me makinat e tjera. Me pjesën tjetër të fushës prapa makinës së sigurisë një traktor ishte duke u përpjekur të merrej me makinën e Sainz.

Gasly i cili nuk e kishte pare traktorin ne piste u shpreh pas gares: “Mund të kisha vrarë veten, cfarë është ky traktor? Çfarë është ky traktor në piste? Kam kaluar pranë tij. Kjo është e papranueshme. Nuk mund ta besoj këtë.”

Megjithate, Verstappen dhe Leclerc kaluan me shpejtësi në piste, ndërsa kushtet u përmirësuan. Verstappen, megjithatë, ishte në kontroll të plotë.

Vettel ishte i gjashti për Aston Martin, Fernando Alonso i shtati për Alpine, George Russell në vendin e tetë për Mercedes, Nicholas Latifi i nënti për Williams dhe Lando Norris i dhjeti për McLaren.

Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max...

PSG në kërkim të një trajneri, identifikohet pasuesi i Galtier

(Skenderbeu.info)-PSG në kërkim të një trajneri, identifikohet pasuesi i...

Juventus pritet të marrë një goditje më të rëndë nga UEFA

(Skenderbeu.info)-Juventus pritet të marrë një goditje më të rëndë...

Reali kërkon Davies, Bayern Munich “pazar” në Milano, synon Theo Hernandez

(Skenderbeu.info)-Reali kërkon Davies, Bayern Munich “pazar” në Milano, synon...

Boston merr fitoren e parë ndaj Heat dhe shpreson në rikthimin e madh

(Skenderbeu.info)-Boston merr fitoren e parë ndaj Heat dhe shpreson...

Ndodh edhe kjo, Ronaldo e festoi golin duke rënë në sexhde

(Skenderbeu.info)-Ndodh edhe kjo, Ronaldo e festoi golin duke rënë...

Lëvizje surprizë, Bayern “peshkon” te Man.City, kërkon “bomberin” argjentinas

(Skenderbeu.info)-Lëvizje surprizë, Bayern “peshkon” te Man.City, kërkon “bomberin” argjentinas Bayern...

LeBron James lë të kuptohet se do të pensionohet nga basketbolli

(Skenderbeu.info)-LeBron James lë të kuptohet se do të pensionohet...
Raporto