(Skenderbeu.info) Material i ri 2D, hap derën për çipat e së ardhmes.

Është krijuar një material i ri 2D, ai është i hollë sa një atom dhe mund të hapë derën për një gjeneratë të re tranzistorë.

Materiali i ri i zhvilluar nga një grup kërkimor ndërkombëtar i udhëhequr nga Jeehwan Kim i Institutit të Teknologjisë në Masaçusets (MIT).

Dhe i përshkruar në Nature, mund të rinovojë thellësisht prodhimin e çipave dhe të kapërcejë kufijtë aktualë fizikë të miniaturizimit të elektronikës.

Për dekada, përmirësimi i elektronikës ka qenë i lidhur me aftësinë e industrisë për të miniaturizuar transistorët.

Një zgjidhje për të hapur mundësi të reja për miniaturizimin mund të vijë nga materialet 2D, d.m.th materialet ultra të holla (vetëm një atom i trashë) si grafeni.

Por deri më tani përdorimi i tyre në nivel industrial ka qenë i kufizuar nga vështirësia për të qenë në gjendje të shkallëzohet prodhim ekonomikisht .

Probleme që tani mund të jenë kapërcyer nga studiuesit e MIT.

Materiali i ri 2D, shpjegojnë krijuesit, mund të bëhet për t’u ‘rritur’ drejtpërdrejt në vafera silikoni ose safiri (‘tavat e tortës’ që zakonisht përdoren për të krijuar patate të skuqura).

Duke vendosur fillimisht një shtresë shumë të hollë të dioksidit të silikonit, i cili ka funksionin e krijoni një lloj rrjeti të korrave.

Dhe më pas duke avulluar atomet të cilat do të rregullohen në mënyrë autonome për të formuar një material 2D të quajtur Tmd (Transition Metal Dichalcogenides).

Një risi që hap mundësinë e inovacionit të thellë në prodhimin e transistorëve dhe për rrjedhojë shtyn shumë më tej kufijtë e miniaturizimit.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto