fbpx

Mars: zbulohen gurë me molekula organike

(Skenderbeu.info) Mars: zbulohen gurë me molekula organike

Në sipërfaqen e Marsit janë gjetur disa gurë që përmbajnë molekula organike. Sipas ekspertëve të agjencisë amerikane të hapësirës, ​​mund të kemi të bëjmë me “një formë e mundshme e jetës”, domethënë që këto substance mund t’i atribuohen “një substance ose strukture që mund të dëshmojnë ekzistencën e një jete të kaluar në planetin e kuq”. Ky lajm u bë i ditur nga nga drejtuesit e misionit të cilët dërguan më Mars sondën Roveri Perseverance.

Molekulat organike, të gjetura nga roveri Perseverance në kraterin Jezero ku po eksplorohej prej një viti, nuk janë molekula biologjike, por përmbajnë një sërë përbërjesh: kryesisht karbon, hidrogjen dhe oksigjen, por edhe azot, fosfor dhe squfur. Prandaj, ato janë molekula pararendëse, blloqe të mundshme ndërtuese të molekulave biologjike, por jo domosdoshmërisht të tilla.

Ekspertët nga Laboratori i Propulsionit Jet i NASA-s përgjegjës për aktivitetin e roverit Perseverance, theksojnë se molekula të tilla mund të prodhohen nga procese kimike që nuk përfshijnë praninë e jetës.

Mars
Mars

Shkëmbinjtë që përmbajnë molekula organike janë katër dhe janë pjesë e 12 të grumbulluarve deri më tani nga roveri i NASA-s në vitin e parë të aktivitetit në Mars, në kraterin Jezero. Ato janë të destinuara të sillen në Tokë në të ardhmen nga misioni Mars Sample Return (Mrs), i planifikuar të nisë në vitin 2027,deklaroi Lori Glaze, drejtore e divizionit të shkencave planetare të NASA-s.

ilsole24ore.com 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një...

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...
Raporto