fbpx

Marc Marquez në garat e MotoGP , Aragon GP

(Skenderbeu.info)-Marc Marquez në garat e MotoGP ,Aragon GP

Marc Marquez do të kthehet në garën e MotoGP në Çmimin e Madh të Aragonit të kësaj fundjave, gati katër muaj pas garës së tij të fundit, u njoftua të martën.
Marquez ka qenë jashtë garave që nga GP e Italisë në maj, pas së cilës ai vendosi t’i nënshtrohej një operacioni kompleks në krahun e djathtë që e lëndoi në GP të Spanjës 2020 në Jerez.
Siç e shihni, unë jam duke buzëqeshur, që do të thotë se do të jem në Aragon GP Racing. Sigurisht”, tha ai në një video të postuar në Instagram.
Pasi biseduam me mjekët dhe ekipin, ne kemi vendosur që më e mira për rikuperimin tim është të vazhdoj me biçikletë, duke shtuar kilometra për vitin e ardhshëm.
Të bësh atë në Aragon GP para të gjithë fansave është e paçmuar. Jam i sigurt se mbështetja juaj do të më ndihmojë të kaloj gjithë fundjavën. Mezi pres të premten dhe të jem në biçikletë.”
Që nga operacioni – i katërti i tij që nga aksidenti – gjashtë herë kampioni i MotoGP-së ka punuar për rikuperimin e tij dhe vetëm sa ka hipur në biçikletën e tij Honda MotoGP javën e kaluar për herë të parë.
Spanjolli u rikthye në aksionin e MotoGP në testin post-Misano dhe tha se po “vuajti më shumë sesa duke shijuar” ngasjen e biçikletës përsëri, ndërsa bëri komente pozitive për ndjenjën e përmirësuar të krahut të tij pas operacionit.
Marquez ende përfundoi 100 xhiro në testin në vendin italian dhe përfundoi rreth gjysmë sekonde larg ritmit.“Krahu është natyral”, tha ai pas testit. “Është në pozicionin e tij natyror kur nuk kam nevojë të përdor shumë forcë.
“Kjo do të thotë që kur largohem nga gropat ose bëj xhiro më të ngadalta, është mirë, por kur përdor të gjithë forcën, kam nevojë që muskujt të rriten dhe të forcohem për të stabilizuar shpatullën dhe kështu të mund të punoj shumë më mirë.
“Në këndet e majta e ndjeja se isha në një pozicion më të natyrshëm se më parë. Në të djathtën më mungonte forca në ato që duhej të shtyja shumë. Në pjesën e shpejtë po humbja disa të dhjetat. sepse nuk kam ende stabilitet të plotë, por jam ndjerë i sigurt gjatë gjithë kohës në biçikletë, gjë që është gjithashtu e rëndësishme.
“Nuk mund të harrojmë që bëra vetëm dy javë në palestër, dy ditë me biçikletë dhe më pas erdha këtu. Nuk kam pasur kohë të marr forcë, por ky test do të më ndihmojë të kuptoj se ku jam, të kuptoj se cili muskujt më duhet të punoj më shumë”.
Në fillim të kësaj jave,  spanjolli shkoi në qarkun e kartingut të Aragonit me një biçikletë rrugore Honda CBR 600 për një vlerësim tjetër përpara se të shpallte vendimin e tij për t’u rikthyer në gara.
Pas mungesës së tij të gjatë, Marquez qëndron i 15-ti në renditje me 60 pikë, ende përpara shokut të skuadrës Pol Espargaro.
Honda është e fundit në renditjen e konstruktorëve pas një sezoni të mjerueshëm që ka përfshirë garën e saj të parë pa pikë që nga GP Franceze 1982.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Livio Suppo mirëpret Petruccin

(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep...

Danilo Petrucci kthehet në MotoGp

(Skenderbeu.info)-Danilo Petrucci kthehet në MotoGp,në Suzuki-n e Joan Mir...

MotoGP, Bastianini: “Nuk kam marrë asnjë mesazh nga Ducati”

(Skenderbeu.info)-MotoGP, Bastianini: "Nuk kam marrë asnjë mesazh nga Ducati" Piloti...

Moto2, Celestino Vietti i thotë lamtumirë ëndrrës së Kampionatit Botëror

(Skenderbeu.info)-Moto2, Celestino Vietti i thotë lamtumirë ëndrrës së Kampionatit...

Shiu nuk e ndihmon Celestinon

(Skenderbeu.info)-Shiu nuk e ndihmon Celestinon,nuk arrin të mbyllë diferencën. Pas...

MotoGP/ Kaos shiu në Motegi

(Skenderbeu.info)-Kaos shiu në Motegi, orari i ndërprerë, garuesit rrezikojnë Është...

MotoGp, Marc Marquez gati të ndalet sërish

(Skenderbeu.info)-MotoGp,Marc Marquez gati të ndalet sërish. E shikon stërvitjen...

Razgatlioglu dëshiron të përmbysë parashikimet në Barcelonë

(Skenderbeu.info)-Superbike: Razgatlioglu dëshiron të përmbysë parashikimet në Barcelonë.''Pista nuk...
Raporto