Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

Lamborghini është sinonim i motorëve me djegie të brendshme, por edhe kompania “Sant’Agata” ka plane për makinat elektrike. Firma premton se do të shohim makinën e saj të parë tërësisht elektrike – një GT elegant me dy dyer 2+2 – në vitin 2028. Krahas tij do të jetë pasardhësi i Urus, një SUV plotësisht elektrik.
Është e drejtë të thuhet se Lamborghini ka hezituar për të dalë me energji elektrike, gjë që nuk është befasi duke pasur parasysh se shumë nga suksesi i firmës ka ardhur nga njësitë V10 dhe V12.
Por në lansimin e hibridit të parë plug-in të markës, Revuelto-s së re, drejtori ekzekutiv i Lamborghini, Stephan Winkelmann i tregoi Auto Express për planet e kompanisë për veturat elektrike, duke thënë: “Vetura e plotë elektrike mund të jetë edhe më emocionale se një makinë me motor me djegie të brendshme”.
Shefi teknik Rouven Mohr mbështeti mendimet e Winkelmann mbi planet e markës për angazhimin e EV. Ai na tha se “ka gjëra që mund të bësh me veturat elektrike e që nuk mund t’i bësh me makinat me motor me djegie të brendshme”, të cilat mund të fokusohen në sistemin e fuqisë rrotulluese për të rritur shkathtësinë dhe për të kompensuar peshën e një vetureje elektrike.
Shefi i dizajnit të kompanisë, Mitja Borkert, tha për Auto Express, “vetura e re do të marrë 1,000 për qind të ADN-së së dizajnit të Lamborghini. Nuk do të dëmtojë ose shqetësojë asnjë nga linjat tona të modeleve të tjera. Por pseudonimi im për veturën është një ‘anije kozmike GT’”.
Një trup i lëmuar, i ulët, me dy dyer duhet të ndihmojë në ofrimin e efikasitetit dhe rrezes mbresëlënëse të vozitjes, por kjo nuk do të jetë një prioritet sepse Lamborghini do të synojë performancën.Ndërsa vetura elektrike e Lamborghini është disa vite larg, shefi i marketingut Federico Foschini tha “ne do të lëshojmë një ‘teaser’ vitin e ardhshëm përpara se të arrijmë në produktin përfundimtar”. Kjo sugjeron që një koncept që parashikon 2+2 GT është në horizont.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike...

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

(Skenderbeu.info)-Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet...

WhatsApp prezantoi një veçori të re Channels

(Skenderbeu.info)-WhatsApp prezantoi një veçori të re Channels Aplikacioni popullor WhatsApp...

Honda prezantoi modelin kompakt të crossover-it Elevate

(Skenderbeu.info)-Honda prezantoi modelin kompakt të crossover-it Elevate Përpara nisjes së...

Koreja e Jugut, “EveR6”, roboti që do të drejtojë për herë të parë një orkestër

(Skenderbeu.info)-Koreja e Jugut, “EveR6”, roboti që do të drejtojë...

Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë

(Skenderbeu.info)-Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë Komisioni Federal i Tregtisë...

Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

(Skenderbeu.info)-Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në...

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të...
Raporto