Madridi është plot me italianë, veçanërisht në zonat e pasura

(Skenderbeu.info) Madridi është plot me italianë, veçanërisht në zonat e pasura.

Distrikti elegant i Salamancas, rrethinat e parkut emblematik Retiro dhe zona e pasur Chamberí.

Këto janë zonat e Madridit ku janë përqendruar një pjesë e madhe e banorëve me kombësi italiane, të cilët tani përbëjnë popullsinë e huaj mbizotëruese në kryeqytet.

Kjo është ajo që del nga regjistrimi i fundit komunal, thotë El País në një raport, i cili shpjegon se si italianët në kryeqytetin spanjoll zgjedhin të vendosen kryesisht në zonat qendrore, ku janë përqendruar edhe një pjesë e madhe e pronave më të vlefshme.

Madrid plot me italiane
Madrid plot me italiane

Aq sa njëra prej këtyre zonave, ajo ku ndodhet konsullata italiane dhe shkolla e mesme, pranë kompleksit Nuevos Ministryios, tashmë nga shumë madrilenë është riemëruar si ‘Italia e Vogël’.

Siç nënvizohet nga El País, duhet marrë parasysh një fakt: 60% e banorëve me fuqi të lartë blerëse të regjistruar si italianë kanë lindur jashtë vendit të tyre të origjinës.

Në shumicën e rasteve, këta janë njerëz nga vende të tilla si Argjentina apo Venezuela.

Në total, sipas censusit, rreth 13 mijë italianë janë të regjistruar si banorë në zonat më ekskluzive të kryeqytetit.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto