fbpx

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur  humbjen?

Vladimir Putin është mbështetur në një cep në Ukrainë dhe është gati të përshkallëzoje lufte. Ndoshta deri në prag të luftës bërthamore, në vend që të pranojë humbjen.
Shtatë muaj pasi Putin filloi pushtimin e tij, trupat ruse janë tërhequr në rajonin e Kharkiv dhe forcat ukrainase po përparojnë në Luhansk dhe po shtrëngojnë trupat e tij dhe linjat e furnizimit në Kherson. Nuk është e pamundur që Rusia të humbasë territoret që ka mbajtur që nga viti 2014, nëse forcat e Putinit nuk mund të ndalojnë kundërsulmin e Ukrainës.
Duke u përballur me poshtërimin, Putin ka lëshuar një kërcënim të ri: mbajtjen e “referendumeve” në rajonet e Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson, gjë që mund të çojë në aneksimin e tyre nga Rusia në fillim të javës së ardhshme.
Në mendjen e udhëheqësit formalist të Rusisë, kjo do ta kthente “operacionin ushtarak special” në Ukrainë në një luftë mbrojtëse në Rusi, duke hapur mundësinë e një mobilizimi të plotë, shpalljes së luftës dhe madje edhe një sulmi bërthamor.
Margarita Simonyan, kryeredaktore e transmetuesit shtetëror RT dhe një lobiste e zëshme për luftën, tha: “Duke gjykuar nga ajo që po ndodh dhe çfarë do të ndodhë, kjo javë shënon ose pragun e fitores sonë të afërt ose pragu i një lufte bërthamore. Unë nuk mund të shoh asnjë opsion të tretë.”
Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?kërcënim ,mbajtjen e referendumeve"Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson
Vladimir Putin
Nuk ka dyshim se plani i Rusisë – mbajtja e referendumeve të rreme për të aneksuar territoret ukrainase dhe kërcënimi me një përshkallëzim masiv ushtarak – është thjesht shantazh. Ukrainasit shpejt e njohën atë si një përpjekje për të ndalur kundërsulmin.
“Ukraina ka çdo të drejtë të çlirojë territoret e saj dhe do të vazhdojë t’i çlirojë ato çfarëdo që Rusia të thotë”, tha Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm ukrainas. Por që nga shkurti, është bërë e qartë se pakkush e kupton thellësitë e manisë së Kremlinit mbi Ukrainën ose gatishmërinë e Putinit për të humbur jetën dhe mirëqenien e rusëve, si dhe trashëgiminë e tij, në mënyrë që të ushtrojë vullnetin e tij mbi fqinjin e tij. Strategjia e Kremlinit është e mbushur me rrezik.
Aneksimet e reja mund të minojnë më tej kontrollin rus mbi territore të tilla si Krimea, duke bindur Ukrainën dhe perëndimin se Moska po jep kërcënime boshe dhe duke reduktuar hezitimin për rimarrjen e territorit të aneksuar zyrtarisht nga Rusia.
Pra, a është kërcënimi i fundit një ultimatum që synon të shpëtojë Rusinë nga disfata? Apo Rusia është gati të shkojë deri në fund? Të dyja janë ndoshta të vërteta. Nëse Ukraina dhe mbështetësit perëndimorë mbyllin sytë (gjë që nuk ka gjasa), Putini do të jetë i lumtur, thonë analistët. Nëse jo, mirë, çfarëdo që vjen më pas nuk është faji ynë, mendon Kremlini.
Alexander Baunov, një analist politik rus, shkroi: “Prandaj, veprimet e Moskës po ndërmerren për t’i dhënë fund luftës sa më shpejt që të jetë e mundur ose, nëse kjo nuk funksionon, për të vënë fajin për këtë te njerëzit e tjerë dhe për të kthyer pushtimin e Rusisë. të një vendi fqinj në një luftë mbrojtëse.
“Moska shpreson se ky dallim do ta bëjë konfliktin më legjitim në sytë e rusëve të zakonshëm, duke e lënë Kremlinin të lirë të marrë çfarëdo vendimi dhe të marrë çfarëdo mase që i sheh të nevojshme.”
Putini është quajtur ndonjëherë ekspert në strategjinë e “përshkallëzimit për të de-përshkallëzuar” – duke shmangur konfliktin duke kërcënuar me një hakmarrje masive. Por Putini nuk duket se dëshiron të de-përshkallëzohet. Një përshkrim më i përshtatshëm i strategjisë së tij mund të jetë “fitimi ose përshkallëzimi”.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një...

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...
Raporto