fbpx

Lufta ne Ukrainë,tërheqja ruse nga Kharkiv ne hartën e Kremlinit

(Skenderbeu.info)-Lufta ne Ukrainë,tërheqja ruse nga Kharkiv ne hartën e Kremlinit

Ministria e mbrojtjes

Ministria e Mbrojtjes e Kremlinit ka përditësuar hartat që paraqesin pozicionin e ushtrisë ruse në Ukrainë, por ajo që duket nga videoja e prezantimit janë efektet e kundërofensivës së Kievit, e cila shkaktoi humbje të shumta në trupat e Putinit.

harta

Vetë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky,ditët e fundit kishte njoftuar një manovër sulmuese nga forcat ukrainase, duke deklaruar humbje të mëdha nga ana e ushtrisë ruse. Gjithashtu edhe disa vende të huaja, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, kishin konfirmuar: tani është vetë Rusia ajo që jep informacione për luftën.

Harta e Kremlinit

Ne fillim u be e ditur nga informacione ukrainase por qe me pas u konfirmua edhe nga harta ruse se forcat e Kievit kanë rimarrë rreth 2 mijë km territor nga pushtuesit. Sipas hartës, Moska tani kontrollon vetëm një pjesë të vogël në lindje të lumit Oski.

Lufte ne Ukraine

Harta e përditësuar ka dallime shume te dukshme në krahasim me atë të paraqitur disa ditë më parë. Në orët e fundit, Kremlini e kishte përshkruar tërheqjen e forcave ruse nga Izyum dhe vendbanime të tjera vendimtare në zonë si një “riorganizim të thjeshtë për të synuar pushtimin e të gjithë Donbasit“, por analistët dyshojnë se ushtria ka pësuar humbje të konsiderueshme.

Zelensky

Nga Kievi u mohoua deklarata e Kremlinit,se ishte “riorganizimi”.Duke thene se ishte një tërheqje e vërtetë, për shkak të kundërsulmimit të ushtrisë ukrainase dhe se zhvillimet e fundit mund të çojnë edhe në fitore.

lufte

Qendrat që kanë qenë në duart e rusëve për muaj të tërë në orët e fundit janë kthyer në duart e ukrainasve. Rimarrja e  Kupiansk, Balakliya dhe mbi të gjitha i Izjum tregon sesi kundërofensiva e ushtrisë së Kievit po përparon gjithnjë e më shumë në lindje të vendit, duke zmbrapsur pushtuesit pranë kufirit.

Sky TG24

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...
Raporto