(Skenderbeu.info)-Lufta në Ukrainë po e demton Gazpromin!

Prodhimi i gazit i kompanisë shtetërore ruse Gazprom bie me gati 20 përqind. Eksportet bien me më shumë se 40. Shitjet në vend janë gjithashtu të dobëta dhe Kina nuk do të jetë në gjendje të kompensojë humbjen e tregut europian.
Nivelet e prodhimit dhe eksportit të gazit natyror të Gazprom – kompania më e madhe ruse në këtë sektor, e kontrolluar nga qeveria – vazhdojnë të bien. Nga 1 janari deri më 15 nëntor, prodhimi ra me pothuajse 20 për qind nga viti në vit, ndërsa eksportet me mbi 40 për qind.
RËNIA E PRODHIMIT DHE EKSPORTIT
Konkretisht, kompania tha se prodhoi 359.7 miliardë metra kub gaz midis 1 janarit dhe 15 nëntorit. 19.2 për qind më pak se në të njëjtën periudhë të vitit 2021. jashtë territorit të ish-Bashkimit Sovjetik ata arritën në 93.2 miliardë metra kub, 43.4 për qind. më pak.
NUK KA TË DHËNA PËR KINËN
Gazprom tha se furnizimet në Kinë përmes tubacionit Power of Siberia (ose Power of Siberia) u rritën dhe tejkaluan vëllimet e rënë dakord në kontrata, por nuk dha numra.
REFUZIMI I KËRKESËS NË RUSI
Në Rusi, megjithatë, kompania raportoi një rënie prej 5.9 përqind të kërkesës për energji, e cila mund të jetë një shenjë e një recesioni në sektorin industrial.
ARSYET E REFU
Eksportet e Gazprom – dhe nivelet e prodhimit, si rezultat – ranë si rezultat i kufizimit ose ndërprerjes së furnizimit me gaz në vendet evropiane që refuzuan të kalonin në pagesën në rubla, monedhën ruse. Vendimi u mor në mënyrë të njëanshme, domethënë pa duke marrë parasysh klauzolat kontraktuale. Nga presidenti rus Vladimir Putin si hakmarrje për sanksionet e vendosura pas agresionit ndaj Ukrainës.
Bashkimi Europian, tregu kryesor i Gazprom, ka thënë se dëshiron të eliminojë importet e hidrokarbureve nga Rusia. Furnizuesi i saj më i madh, deri në vitin 2027.
PERSPEKTIVAT
Pavarësisht rënies së mprehtë të shitjeve në Europë, Gazprom megjithatë vazhdon të shënojë të ardhura të konsiderueshme falë çmimeve të larta të gazit. Perspektivat afatgjata, megjithatë, nuk duket të jenë pozitive për shoqërinë.
Siç shkruante POLITICO, nuk ka gjasa që Rusia të jetë në gjendje të zëvendësojë tregun evropian me atë kinez. Sot Moska dërgon afërsisht 16 miliardë metra kub gaz në Pekin përmes tubacionit siberian Forza.
Është e vërtetë që Kina dëshiron të sigurojë 10 miliardë metra kub të tjerë përmes një tubacioni në lindjen e largët të Rusisë, plus 50 të tjera falë dyfishimit të Forcave Siberiane (ndërtimi i tubit të ri, megjithatë, do të fillojë pas disa vitesh) . Por ky është ende një vëllim total shumë më i ulët se ai që Gazprom i furnizonte Europës para luftës. Mbi 150 miliardë metra kub. Për të mos përmendur që kompania ia shet gazin Kinës me një çmim shumë më të ulët se sa për Europën.
Në thelb, edhe nëse Rusia do të kishte sukses – dhe kjo nuk është e sigurt – të derdhte në Kinë vëllimet e pompuara dikur në Europë, ajo nuk do të ketë sukses me të ardhurat.
Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nisin shitjet e apartamenteve në portin turistik të Durrësit pa filluar akoma ndërtimi

(Skenderbeu.info)-Nisin shitjet e apartamenteve në portin turistik të Durrësit...

Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga 1 mld eurot e BE

(Skenderbeu.info)-Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga 1 mld...

Çfarë do të bëjë NATO për të mbikëqyrur infrastrukturat në Europë!

(Skenderbeu.info)-Çfarë do të bëjë NATO për të mbikëqyrur infrastrukturat...

Parkimi në Tiranë nxjerr 5 milionë euro në vit

(Skenderbeu.info)-Parkimi në Tiranë nxjerr 5 milionë euro në vit  Në...

Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500 mln euro për Ballkanin Perëndimor

(Skenderbeu.info)-Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500...

Shqiptarët “Frike” nga shtrenjtimi i energjisë, ndryshojnë nga prizat e deri te elektroshtëpiaket

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “Frike” nga shtrenjtimi i energjisë, ndryshojnë nga prizat...

Ndryshon udhëzimi i kontributeve/ Raporti mjekësor për barrëlindje do përfshijë pagesën deri në 1 muaj

(Skenderbeu.info)-Raporti mjekësor për barrëlindje do përfshijë pagesën deri në...

Çfarë parashikon marrëveshja e BE-së për kufirin e çmimit të naftës ruse?

(Skenderbeu.info)-Çfarë parashikon marrëveshja e BE-së për kufirin e çmimit...
Raporto