fbpx

Lufta e ukrainës si e shfajson Realizmin

(Skenderbeu.info)-Lufta e ukrainës si e shfajson Realizmin

Ditët e fundit, Ukraina fitoi një fitore mahnitëse në rajonin e Kharkiv. Përballë një ofensive të mirëorganizuar të Ukrainës, forcat e drejtuara ruse janë mposhtur në detaje, jo vetëm që ikën nga fusha e betejës, por duke hedhur armë të vlefshme dhe municione dhe furnizime të nevojshme keq në nxitimin e tyre të panikut drejt sigurisë.
Por nëse disa tani pretendojnë se kjo përmbysje e papritur e pasurive të fushës së betejës ka diskredituar fatalisht ushtrinë ruse, të tjerët po pretendojnë se ajo ka diskredituar në mënyrë të ngjashme teorinë e marrëdhënieve ndërkombëtare të njohur si realizëm.
Por a është vërtet ky rasti? Në të vërtetë, a ka ndodhur ndonjë gjë që ka ndodhur deri në ose duke ndjekur pushtimin rus të Ukrainës në ndonjë mënyrë nënvlerësimi, zvogëluar ose diskredituar pretendimet thelbësore të teorisë realiste?
Në rrezik të teprimit të një tradite shumë të pasur dhe të larmishme të mendimit, është një teori e marrëdhënieve ndërkombëtare që supozon se shtetet, në një botë “anarkike” në të cilën nuk ka qeveri mbikombëtare për të gjykuar mosmarrëveshjet ose për të mbrojtur të dobëtit, duhet të ndërmarrin hapa për të siguruar mbijetesën e tyre.
Me të gjitha shtetet nën presion për të vepruar në këtë mënyrë, argumentojnë realistët, sfera ndërkombëtare është kështu gjithmonë dhe domosdoshmërisht një fushë e konfliktit dhe konkurrencës. Shtë një fushë ku, siç e thoshte Thucydides shumë kohë më parë, “Të fortët bëjnë atë që duan; i dobët vuan atë që duhet. ” Këto janë supozimet themelore të realizmit, çfarë parashikon teoria?
Për të filluar, supozon se të gjitha shtetet do të kërkojnë të maksimizojnë së pari sigurinë e tyre dhe më pas fuqinë e tyre.
Duke supozuar se shtetet janë të paktën aktorë minimalisht racionalë, ata do të bëjnë gjithçka që munden për të shmangur zhdukjen.
Së dyti, në një botë kaq konkurruese dhe anarkike, fuqitë e vogla të prekshme do të kërkojnë mbrojtjen e aleatëve të fortë
Së treti, madje edhe shtetet e fuqishme, nga frika se ata mund të bien pre e “fuqive të tjera të mëdha”, do të ndërmarrin hapa për të maksimizuar sigurinë e tyre, shpesh duke pohuar një sferë ndikimi, e cila përfshin ose duke përjashtuar ato fuqi të tjera të mëdha nga shkelja e kufijve të tyre ose parandalimi Fqinjët e tyre më të dobët nga zhytja në sferat e fuqive të mëdha armiqësore.
Së katërti, realizmi parashikon që nëse një fuqi e madhe mendon se një vend brenda sferës së tij po shkon në orbitën e një fuqie tjetër të madhe, ai do të përdorë çfarëdo burimesh që janë në dispozicion të tij, duke përfshirë përfundimisht forcën ushtarake, për të parandaluar që kjo të ndodhë.
Së pesti, realizmi parashikon që, në këtë skenar, nëse vendi i pushtuar nuk i nënshtrohet menjëherë pushtuesit, fuqi të tjera të mëdha – të cilat domosdoshmërisht kanë një interes të dhënë për të parë ndonjë konkurrent të mundshëm të dobësuar në mënyrë që të mos mund t’i kërcënojë ata – do ta mbështesin atë për të gjakosur fuqinë pushtuese dhe për të degraduar fuqinë e saj për një afat të gjatë.
Dhe së fundi, realizmi parashikon që luftëra të tilla do të vazhdojnë derisa njëra prej luftëtarëve të mbizotërojë (plotëson nevojat e tij minimale të sigurisë) ose të dy palët të jenë të rraskapitura dhe të gjejnë veten në një “ngërç të dëmtuar reciprokisht”.
Tani, a është i njohur ndonjë nga keto tinguj? A po tingëllon ndonjë kambanë?
Nga fillimi deri në fund, ajo që ka ndodhur në rastin e Luftës Ruso-Ukrainë është pikërisht ajo që do të parashikonte realizmi dhe shumë realistë.
Rusia u besua se Ukraina po largohej nga sfera e saj e ndikimit dhe gjithnjë e më plotësisht në orbitën perëndimore. Kur nuk mund të gjendej asnjë zgjidhje e zbatueshme diplomatike për problemin, Moska më pas nisi një pushtim të destinuar për të mbajtur Perëndimin, në formën e NATO -s dhe Bashkimit Evropian, nga shkelja e mëtejshme në kufijtë e tij.
Kur Kyiv i rezistoi me sukses hapjes së Moskës ofenduese dhe pushtimi rus u ngec, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë ofruan ndihmë të mjaftueshme ushtarake për të mohuar Rusinë një fitore dhe, siç Sekretari i Mbrojtjes së Sh.B.A. Lloyd Austin, e vendosi atë “Shih Rusinë u dobësua”.
Dhe lufta ka vazhduar deri në këtë pikë sepse asnjë nga dy luftëtarët ende nuk është mposhtur dhe të dy ende besojnë se fitorja është vetëm rreth qoshes. Më në fund, ia vlen të thuash disa fjalë për atë që realizmi nuk parashikon.
Së pari, ajo as nuk supozon dhe as parashikon që udhëheqësit politikë do të veprojnë me racionalitet të përsosur. Argumenti, përkundrazi, është se udhëheqësit e mirë politikë do të veprojnë në mënyra që janë në përputhje me presionet sistemike që veprojnë në vendin e tyre. Por ajo njeh që udhëheqësit iracionalë, të atyre që përballen me presione politike edhe më të fuqishme të brendshme, mund dhe të marrin vendime katastrofike iracionale.
Së dyti, realizmi nuk supozon ose parashikon që luftërat janë një shmangie në politikën botërore. Në të vërtetë, krejt e kundërta. Supozimi është se sfera ndërkombëtare është në mënyrë të pashmangshme, nëse vajtohet, një tragjedi. Lufta ka qenë gjithmonë me ne dhe gjithmonë do. Kjo nuk është për të miratuar ose lavdëruar luftën.
As nuk është për të shfajësuar të keqen që lidhet me luftën. Realizmi nuk është një teori e moralit dhe është kryesisht e heshtur për çështje të tilla. Më në fund, realizmi nuk është një teori e luftës. Eshtë heshtur në lidhje me kursin dhe sjelljen e operacioneve të fushës së betejës. Dhe sigurisht që nuk pretendon të jetë në gjendje të na tregojë se si duhet të luftohen luftërat ose si do të përfundojnë.
E gjithë kjo është rasti, unë jam në humbje se si kursi i kësaj lufte është në çfarëdo mënyre një aktakuzë e realizmit. Në të vërtetë, krejt e kundërta. Unë e shoh atë si të fundit në një linjë të gjatë shfajsimi të një teorie që ka qëndruar në provën e kohës. Dikush mund të shpresojë se ishte një shfajësim i fundit i tillë, por kjo do të ishte në kundërshtim me tërë shpirtin ose realizmin.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto