Liqeni i Prespës po zvogëlohet, Kovaçevski: Do të marrim masa për ta shpëtuar

(Skenderbeu.info)-Liqeni i Prespës po zvogëlohet, Kovaçevski: Do të marrim masa për ta shpëtuar

Liqeni i Prespës dalëngadalë po zvogëlohet! Tërheqja e liqenit ka filluar që para 20 vitesh, por kohëve të fundit ky fenomen bëhet shumë i dukshëm. Banorët e zonës thonë se liqeni i Prespës në vitin 2019 ka qenë deri këtu.
Ndërsa këtë periudhë vërehet edhe një tërheqje tjerët siç mund të shihet në pamje, ku uji është tërhequr dhe kanë mbetur vetëm pellgje të vogla.
Banorët si shkas për këtë tërheqje të vazhdueshme i shohin ndryshimet klimatike por edhe derdhjen e liqenit të Prespës në liqenin e Ohrit dhe në anën tjetër në Shqipëri.
“Ky është problemi më i madh mospasja e ujit të mjaftueshëm, akumulim i cili do ta mbushte dhe rasti i dytë është se rrjedh në Liqenin e Ohrit, rrjedh nga një pjesë ku për dallim nga guri gëlqeror, sepse Galiçica është gur gëlqeror mund të zgjerohet mund të ngushtohet atë askush nuk e di, me rëndësi është se ai rrjedh dhe nuk mund të kontrollohet për momentin”, tha Andera Sekulloski, bujk.
“Është një projekt i madh duhet që të ndërtohen mure të madha prej betoni që Liqeni të tërhiqet nga ajo pjesë dhe të kthehet niveli I tij, megjithatë faktori i dytë është jo vetëm nga të gërmuarat por viteve të fundit siç jam i njoftuar ndodh edhe prej ujitjes pikë pas pike për mollët dhe nga atje tërhiqet “, tha banori Llaze Llarabaovski.
Liqenit i Prespës ndër më të vjetrit në Europë, mbi 1 milion vjet, ndërsa banorët si zgjidhje të vetme për të ndaluar tërheqjen e shohin qeverinë e cila sipas tyre duhet të ndërhyjë sa më shpejtë. Kryeministri Dimitar Kovaçevski në pyetjen e TV21 për këtë çështje tha se do të ndërmarrin masa, në periudhën e ardhshme tha se do të bëhen analiza të shihet si mund të shpëtohet liqeni i Prespës.
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto