fbpx

Librat ‘të rrezikshëm’ janë tepër të fuqishëm për t’u lexuar

(Skenderbeu.info)-Librat ‘të rrezikshëm’ janë tepër të fuqishëm për t’u lexuarDyzet vjet pas nisjes së Javës së Librave të Ndaluar, censura është sërish në rritje.

BBC Culture, John Self 

Legjenda e Librave Sibilinë na tregon se në një qytet të lashtë, një grua u ofroi qytetarëve të saj t’u shiste 12 libra që përmbanin të gjitha njohuritë dhe mençurinë e botës, për një çmim të lartë. Ata refuzuan, e konsideruan kërkesën e saj qesharake, kështu që ajo dogji gjysmën e librave aty për aty, dhe më pas ofroi të shiste gjashtë të tjerat për dyfishin e çmimit.
Qytetarët qeshën me të, këtë herë paksa të shqetësuar. Ajo dogji tre, duke ofruar pjesën e mbetur, por duke dyfishuar përsëri çmimin. Disi me ngurrim – kohët ishin të vështira, problemet e tyre dukej se po shumoheshin – ata e pushuan atë edhe një herë. Më në fund, kur kishte mbetur vetëm një libër, qytetarët paguanin çmimin e jashtëzakonshëm që kërkonte tani gruaja dhe ajo i la të qetë, për të menaxhuar sa më mirë me një të dymbëdhjetën e të gjitha njohurive dhe urtësisë në botë.
Librat mbartin njohuri. Ata janë pjalmues të mendjeve tona, duke përhapur ide vetë-përsëritëse përmes hapësirës dhe kohës. Ne harrojmë se çfarë mrekullie është që shenjat në një faqe ose ekran mund të mundësojnë komunikimin nga një tru në tjetrin në anën e largët të globit, ose në fundin tjetër të shekullit.
Librat janë, siç tha Stephen King, “një magji unike portative” – dhe pjesa e lëvizshme është po aq e rëndësishme sa magjia. Një libër mund të hiqet, të mbahet i fshehur, depoja juaj private e njohurive.
Librat bartin njohuri dhe dija është fuqi, gjë që i bën librat një kërcënim për autoritetet – qeveritë dhe liderët e vetë-emëruar njësoj – të cilët duan të kenë një monopol mbi dijen dhe të kontrollojnë atë që mendojnë qytetarët e tyre. Dhe mënyra më efikase për të ushtruar këtë pushtet mbi librat është ndalimi i tyre.
Ndalimi i librave ka një histori të gjatë dhe të poshtër, por nuk ka vdekur: mbetet një industri e lulëzuar. Këtë javë është 40-vjetori i Javës së Librave të Ndaluar, një ngjarje vjetore “që feston lirinë për të lexuar”. Java e Librave të Ndaluar filloi në vitin 1982 si përgjigje ndaj një rritjeje të sfidave ndaj librave në shkolla, biblioteka dhe librari.
Kisha Katolike për një kohë të gjatë i dekurajoi njerëzit që të zotëronin kopjet e tyre të Biblës dhe miratoi vetëm një përkthim latinisht që pak njerëz të zakonshëm mund ta lexonin gjithsesi. Në njëfarë mënyre ne duhet të admirojmë energjinë dhe vigjilencën e atyre që duan të ndalojnë librat sot: dikur ishte shumë më e lehtë se kaq. Shekuj më parë, kur shumica e popullsisë nuk mund të lexonte dhe librat nuk ishin të disponueshëm, njohuritë e tyre mund të kufizoheshin në burim. Me sa duket kjo ishte për të parandaluar laikët që të keqinterpretonin fjalën e Perëndisë, por gjithashtu siguroi se ata nuk mund të sfidonin autoritetin e udhëheqësve të kishës.
Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u lexuar,Dyzet vjet pas nisjes së Javës së Librave të Ndaluar, censura është sërish në rritje.
Ulysses
Edhe kur normat e shkrim-leximit u përmirësuan, si kur Britania futi ligjet e arsimit në fund të shekullit të 19-të, librat mbetën të shtrenjtë, veçanërisht ato vepra letrare të nivelit të lartë, fjalët dhe idetë e të cilave ishin më të qëndrueshme.
Doctor Zhivago
Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u lexuar,Dyzet vjet pas nisjes së Javës së Librave të Ndaluar, censura është sërish në rritje.
Doctor Zhivago
Në Rusi, qasja ndaj ndalimit të librave ka qenë një aventurë jashtëzakonisht publike, duke pasur parasysh numrin e shkrimtarëve të mëdhenj që vendi ka eksportuar – me dëshirë ose jo – në pjesën tjetër të botës. Gjatë epokës sovjetike, qeveria u përpoq të ushtronte po aq kontroll mbi zakonet e leximit të qytetarëve të saj sa edhe mbi pjesën tjetër të jetës së tyre.
Ndalimi i librave në Bashkimin Sovjetik çoi në zhvillimin e shkrimit samizdat – ose të vetë-botuar – të cilit i detyrohemi ekzistencës së vazhdueshme të, për shembull, poezisë së Osip Mandelstam. Shkrimtari disident Vladimir Bukovsky përmblodhi samizdat: “Unë e shkruaj vetë, e redaktoj vetë, e censuroj vetë, e botoj vetë, e shpërndaj vetë dhe kaloj kohë burgu për të”.
Por ata në Perëndim i bëjnë lajka vetes nëse mendojnë se nuk ndodh atje. Kur librat ndalohen ose bëhen përpjekje për të ndaluar, argumenti është i njëjtë si gjetkë: se është për të mbrojtur njerëzit e zakonshëm, të cilët në dukje janë shumë të dobët për të gjykuar vetë, nga ekspozimi ndaj ideve korruptive.
Në Britani, ndalimi i librave ka qenë shpesh një mjet kundër turpit seksual të perceptuar. Zakonisht është një përpjekje për të përdorur forcën e hapur të ligjit për të ndalur ndryshimet shoqërore: një taktikë që dështon gjithmonë, por megjithatë është e parezistueshme për autoritetet afatshkurtra. Shumë shkrimtarë e kanë djegur reputacionin e tyre nga furçat e tyre me ligjet e turpshme të Britanisë.
James Joyce ishte perceptues kur tha, ndërsa shkruante Ulysses, se “megjithë policinë, unë do të doja të vendosja gjithçka në romanin tim” – libri u ndalua në Britani nga viti 1922 deri në 1936, edhe pse oficeri ligjor përgjegjës për ndalimin e kishte lexuar. vetëm 42 nga 732 faqet e librit. “Gjithçka” që Joyce i vuri Uliksit përfshinte masturbim, sharje, seks dhe shkuarje në tualet.

Mbajtja gjallë e ideve
Ndërkohë, në SHBA, është një lloj nderimi për fuqinë e qëndrueshme të librave që ndalimi i tyre mbetet kaq i popullarizuar në një botë ku çdo valë e re e teknologjisë, nga TV te lojërat dhe mediat sociale, tërheq frikën e përmbajtjes “të papërshtatshme”. Shkollat janë një vatër e veçantë e tentativës së censurës, pjesërisht sepse drejtimi i mendjes së lakueshme të një fëmije duket si një mënyrë efikase për të shuar rreziqet e perceptuara; por edhe sepse (ndryshe nga libraritë) bordet e shkollave kanë një farë mase të kontributit të komunitetit.

Tre librat më të sfiduar të vitit 2021 u kundërshtuan për shkak të përmbajtjes së tyre LGBTQI+

The Bluest Eye nga Toni Morrison

Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u lexuar,Dyzet vjet pas nisjes së Javës së Librave të Ndaluar, censura është sërish në rritje.
The Bluest Eye nga Toni Morrison

Ne listat e librave më të sfiduar është klasikja moderne The Bluest Eye nga Toni Morrison

Por atëherë censura e librave në SHBA ka një histori të gjatë. Viktima më e famshme e hershme e saj ishte romani i Harriet Beecher Stowe i vitit 1852 kundër skllavërisë, Kabina e Xha Tomit. Në vitin 1857, një burrë me ngjyrë nga Ohio, Sam Green, “u gjykua, u dënua dhe u dënua me 10 vjet burgim në burg” për “kishte në posedim kabinën e Xha Tomit”. Është një kthesë e historisë që libri tani kritikohet më shpesh nga fundi progresiv i spektrit politik, për portretizimin stereotip të personazheve me ngjyrë.

“The Catcher in the Rye” nga JD Salinger

Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u lexuar,Dyzet vjet pas nisjes së Javës së Librave të Ndaluar, censura është sërish në rritje.
Catcher in the Rye
Sa më i spikatur një libër, aq më shumë ka të ngjarë të tërheqë vëmendjen e censurësve. “The Catcher in the Rye” nga JD Salinger është sfiduar rregullisht – një mësues u pushua nga puna për ta dhënë atë në vitin 1960 dhe libri u hoq nga shkollat në Wyoming, North Dakota dhe Kaliforni në vitet 1980. Argumenti për ndalimin e romanit të Salinger-it është zakonisht për fyerje dhe gjuhë vulgare, edhe pse vija e tij hapëse sot – me “të gjithë atë lloj katrahure të David Copperfield” – duket e çuditshme.
Publiciteti nga Java e Librave të Ndaluar i mban këto libra dhe çështjen e censurës në sy të publikut. Dhe ekziston efekti Streisand – përpjekja për të ndaluar librat i bën njerëzit më të vetëdijshëm për to.
Në SHBA, disa dyqane Barnes dhe Noble kanë tabela me libra të ndaluar dhe uebsajti i saj ka një kategori të veçantë për to. Në Mbretërinë e Bashkuar, një panair i rrallë i librave në Galerinë Saatchi këtë muaj shfaqi dhe shiti botime të pakta të librave të ndaluar, nga një Catcher in the Rye (225,000 £ / 264,000 dollarë) deri te libri i Kopernikut On the Revolution of the Heavenly Spheres, i cili zemëroi Kishën në 1543 duke sugjeruar se Toka nuk ishte në qendër të sistemit diellor (2 milion £).
Por vigjilenca e përjetshme, jo vetëm nga Shoqata e Bibliotekave Amerikane, por nga të gjithë lexuesit kudo, është çmimi i mbajtjes gjallë të ideve tona. Siç na tregon historia e Librave Sibilinë, librat mund të digjen, njohuritë e tyre mund të humbasin dhe asgjë nuk është përgjithmonë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Në Francë botohet libri i poetes shqiptare,Irma Kurti

(Skenderbeu.info)-Në Francë botohet libri i poetes shqiptare,Irma Kurti Poetja shqiptare...

Katër libra të vjeshtës

(Skenderbeu.info)-Katër libra të vjeshtës,,"Historia sekrete",“Fantastic Mr.Fox”,"Djemtë e Korbit","Gone Girl". Me...

Në Freiburgut po mësohet gjuha shqipe

(Skenderbeu.info) Në Freiburgut po mësohet gjuha shqipe.  Një lajm...

Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës

(Skenderbeu.info)-Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës The...

Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes në moshën 70-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes...

Historia e ndalimit të librave në Amerikë

(Skenderbeu.info)-Historia e ndalimit të librave në Amerikë,Shprehja e lirë...

Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth...
Raporto