(Skenderbeu.info) Librat komikë janë një zhanër në rritje në Kamerun. Edhe pse ne rritje fondet e kufizuara bejne që mos të prodhohen shumë kopje të tregimeve.

Artisti Francky Mindja i Studios së Arteve Legend po krijon një histori të re të quajtur ‘Samba’s Handkerchief’ në iPad-in e tij.

Ai tregon historinë e Martin Paul Samba, një hero i rezistencës së Kamerunit ndaj kolonizimit gjerman në shekullin e 19-të. Prodhimi i librit financohet tërësisht me paratë e mbledhura online.

Libri do të prodhohet në tre vëllime, më pas do të vijë faza e animacionit, sepse synojmë ta bëjmë edhe film vizatimor, pra në 2D”, thotë ai.

Me dy tregime në librari, Legend Arts, është pjesë e një brezi të ri botuesish të librave komik që po ndryshojnë narrativën.

Ulrich Tawamba është drejtori i Akoma Mba Editions, shtëpia e parë botuese në Kamerun që prodhon libra komike për fëmijë.

Për ne është e rëndësishme të përgatitim gjeneratën e ardhshme për të dalë në skenë. Ne duhet të përgatisim ata që do të vijnë. Sfida për ne është të botojmë të paktën 45 për qind të autorëve të rinj çdo vit.’

Festivali vjetor është një vend takimi për të gjithë aktorët e industrisë, artistët, autorët, botuesit dhe entuziastët e stripit komik. Ata kanë të përbashkët dëshirën për ta bërë Kamerunin vendin e librave komik.

Artisti me bazë në Paris, Reine Dibussi, është në festival për të nënshkruar kopjet e tregimit jashtëzakonisht të popullarizuar të Mulatako-s, i cili tashmë ka hyrë në dy vëllime.

Njerëzit blejnë Mulatako, së pari sepse ka një përfaqësim të madh të njerëzve të zinj, dhe fëmijëve me ngjyrë në veçanti, por edhe sepse është një histori fantastiko-shkencore e frymëzuar nga një besim dhe mit kamerunian”, thotë ajo.

Edicioni i 13-të i Festivalit Mboa ka si temë “Trashëgimia”, një shenjë se artistët e rinj vendas duan të dallohen përballë konkurrencës nga komiket e huaja.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto...

Brie Larson, Emma Roberts dhe Paris Hilton në shfaqjen e modës Celine në LA

(Skenderbeu.info) Brie Larson, Emma Roberts dhe Paris Hilton në...

Kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song Contest 2022”

(Skenderbeu.info)-Kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song...

Dy shkrimtarët britanikë promovojnë dy librat e tyre në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dy shkrimtarët britanikë promovojnë dy librat e tyre në...

Shein, marka më e njohur në botë

(Skenderbeu.info) Shein, marka më e njohur në botë. 'Moda...

Zhvillohet panairi kombëtar i librave në Itali

(Skenderbeu.info) Zhvillohet panairi kombëtar i librave në Itali. Më...

Bella Hadid shpallet modelja më e mirë e vitit

(Skenderbeu.info)-Bella Hadid shpallet modelja më e mirë e vitit “British...

Çmimi për Dizajnerin e Vitit në Fashion Awards 2022

(Skenderbeu.info)-Çmimi për Dizajnerin e Vitit në Fashion Awards 2022,...
Raporto