fbpx

Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës

(Skenderbeu.info)-Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës

The Guardian

Me forcat ruse që po shtyhen thellë në Ukrainë, duke bombarduar Kharkivin, Kievin dhe qytete të tjera, dhe një valë të paprecedentë sanksionesh perëndimore që e shtynë rublën në një nivel më të ulët historik, është e vështirë për secilin prej nesh të heqë sytë nga lajmet. Por rrymat e historisë që çuan në këtë krizë janë të thella dhe komplekse dhe kuptohen në mënyra thellësisht të ndryshme në Moskë dhe Kiev.
Portat e Evropës: Një Histori e Ukrainës nga Serhii Plokhy është një vend i mrekullueshëm për të filluar të lexoni mbi sfondin e krizës. Ai tregon historinë e këtij vendi të madh, por më pak të njohur, pa paragjykimet me në qendër Moskën, nga të cilat shumë prej nesh rusishtfolësit kanë luftuar prej kohësh për t’u çliruar.
Nëse doni të kuptoni se si pretendimet e Putinit për denazifikimin e Ukrainës janë kaq ofenduese për ukrainasit e zakonshëm, si dhe këmbëngulja e tij që ata në të vërtetë duan të jenë rusë, është e rëndësishme të lexoni për përvojën e vendit në gjysmën e parë të shekullit të 20-të, kur Bolshevikët dhe nazistët njësoj u tërbuan mbi terrenin e tij të sheshtë, duke vrarë miliona e miliona njerëz. Tokat e gjakut: Evropa midis Hitlerit dhe Stalinit, nga Timothy Snyder, është ajo gjë e rrallë – një libër historie që të bën të rivlerësosh plotësisht atë që mendon se e di.
Përtej mjegullës së luftës: libraqe ndihmojne per të kuptouar pushtimin e Ukrainës,Portat e Evropës,Tokat e gjakut: Evropa midis Hitlerit dhe Stalinit etj.
PORTAT E EUROPES
Historia e Rusisë është më e njohur se ajo e Ukrainës në perëndim, por ajo e Vladimir Putinit, i cili ka fshehur shumë nga detajet e karrierës së tij? Libri thelbësor për të kuptuar presidentin rus është “Njerëzit e Putinit: Si KGB-ja e mori përsëri Rusinë dhe pastaj e mori Perëndimin” nga Catherine Belton, i cili fillon me kohën e tij në administratën e Shën Petersburgut përpara se të tregojë historinë e brendshme se si ai ndërtoi një bërthamor. shteti i armatosur mafioz, duke gënjyer aleatët dhe rivalët e tij.
Përtej mjegullës së luftës: libraqe ndihmojne per të kuptouar pushtimin e Ukrainës,Portat e Evropës,Tokat e gjakut: Evropa midis Hitlerit dhe Stalinit etj.
Tokat e gjakut: Evropa midis Hitlerit dhe Stalinit
Nëse doni të kuptoni pse Putini ka qenë prej kohësh kaq i famshem, është e dobishme të dini se si ishte Rusia para se të vinte në pushtet dhe se si një grup i vogël oligarkësh arritën të zotëronin të gjitha burimet më të vlefshme të vendit në një periudhë kaosi dhe mjerimi. . Libri më i mirë për këtë është Shitja e shekullit: Historia e brendshme e revolucionit të dytë rus nga Chrystia Freeland, e cila punoi si gazetare në Moskë dhe tani është zëvendëskryeministre e Kanadasë.
Një armë thelbësore që Kremlini i Putinit përdori për të dënuar demokracinë – megjithëse të rreme dhe të papërsosur – që u rrit në Rusi në vitet 1990 ishte kontrolli i tij ndaj shtypit. Askush nuk ka shkruar për këtë më mirë se Peter Pomerantsev i lindur në Kiev në “Asgjë nuk është e vërtetë dhe gjithçka është e mundur”, një rrëfim gazmor, por i tmerrshëm i karrierës së tij në mediat ruse. Joshua Yaffa bëri një punë fantastike për të eksploruar se si njerëzit e zakonshëm lundruan në sistemin që ndërtoi ”Putini në mes dy zjarreve: të vërtetën, ambicjen dhe kompromisin në Rusinë e Putinit”.
Por perëndimi nuk është shumë i pafajshëm në mbështetjen e sistemeve të korruptuara që kanë mashtruar si Rusinë ashtu edhe Ukrainën (zemërimi për të cilin nxiti revolucionin e Kievit të vitit 2014). Për të kuptuar sesi mundësohet kleptokracia nga kryeqytetet perëndimore dhe, mbi të gjitha, jashtë Londrës, lexoni Kleptopia nga Tom Burgis. Oligarkët nga të dyja palët punësojnë avokatë, kontabilistë dhe menaxherë të pasurisë perëndimorë për të fshehur paratë që vodhën, pastaj i shpenzojnë ato në prona, mallra luksi, arte të bukura dhe më shumë.
Të gjithë këta libra do t’ju ndihmojnë të kuptoni se nga erdhi kjo krizë, por asnjëri prej tyre nuk do të sjellë në mendje tronditjen e thellë që ndjejnë njësoj ukrainasit dhe rusët me shpërthimin e luftës midis kombeve të tyre. Ka shumë monumente të kulturës së tyre të përbashkët, por i preferuari im është koleksioni im i tregimeve të shkurtra të Nikolai Gogol. I rritur në Ukrainë, i zbuluar në Rusi, i adhuruar në të dyja, Gogol ngjall më mirë se kushdo absurditetin e jetës nën autokraci.
Është e vështirë të kalosh kohë në Kiev pa u dashuruar me të. Vendndodhja e qytetit, në një kodër mbi Dnieper, është e jashtëzakonshme. Dhe banorët e saj, me dygjuhësinë e tyre të rrënjosur thellë dhe në dukje të pavetëdijshme, dhe sensin e tyre absurd të humorit, kanë një kulturë unike të tyren.
Vetëm Kievi do të rrëzonte një kleptokrat dhe më pas do ta ekspozonte rrëmujën e tij vulgare në muzeun e artit si art konceptual gjithëpërfshirës. Unë nuk di ndonjë libër që të pasqyrojë në mënyrë të përsosur mrekullinë e kryeqytetit ukrainas, por ”Vdekja dhe pinguini” i Andrey Kurkov, një roman lavdishëm i çuditshëm për një pinguin të punësuar për të shkuar në funeralet e mafies, më prezantoi fillimisht me të, dhe për këtë unë adhuroje atë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022. Ditën e martë moti parashikohet me vranësira kryesisht të dendura (përjashto kthjellimet e...
Horoskopi ditor

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi: Takimet e këtyre ditëve janë të diskutueshme, Afërdita hyn në një fazë konkurrence. Ata që...

Lajme të tjera
NGJASHME

Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes në moshën 70-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes...

Historia e ndalimit të librave në Amerikë

(Skenderbeu.info)-Historia e ndalimit të librave në Amerikë,Shprehja e lirë...

Librat ‘të rrezikshëm’ janë tepër të fuqishëm për t’u lexuar

(Skenderbeu.info)-Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u...

Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth...
Raporto