Ky prototip i Porsche 959 Sport mund të jetë 959-shi më i shpejti ndonjëherë

(Skenderbeu.info)-Ky prototip i Porsche 959 Sport mund të jetë 959-shi më i shpejti ndonjëherë

Një betejë epike e superveturave kishte filluar në fundin e viteve 1980 në mes të Ferrari F40 dhe Porsche 959.
Ferrari konsiderohej si më e orientuar ndaj performancës se sa Porsche, megjithatë ai ekuacion ndryshoi me veturën 959 Sport.
Së fundmi Henry Catchpole kishte mundësinë që të vozisë një Porsche 959 Sport për një episodë të “Driver’s Seat”.
E njohur edhe si F9, është një nga prototipet e para të 959-shit, dhe pa dyshim një nga 959-shat më të shpejtë të ndërtuar ndonjëherë.
Shumica e veturave 959 Sport janë 100 kilogramë më të lehta se veturat 959 Comfort, por që ka spekulime se F9-shi është rreth 200 kilogramë më i lehtë.
Përveç peshës më të lehtë, 959 Sport mori një version më të fuqishëm të motorit me 6 cilindra me turbo dyfishtë, i cili pati një rritje nga 450 kuaj fuqi në 508 kuaj fuqi.
Për shkak të lëvizjes me të gjitha rrotat, performanca ishte mahnitëse edhe për sot, duke përfshirë një shpejtësi prej 0 deri në 100kmh në 3,6 sekonda, dhe arritjen e shpejtësisë prej 160kmh në vetëm 8,3 sekonda, shkruan Motor 1.
Vetura F9 së fundmi ishte listuar për shitje nga Girardo & Co me një çmim të pazbuluar. Zakonisht Porsche 959-shat dalin rrallë herë në shitje, por kur kjo ndodh, ato kanë një çmim prej 1.5 milionë deri në 2 milionë dollarë.
Versionet speciale, sikurse prototipat e rrallë, kushtojnë shumë më tepër, dhe duke parë se kjo veturë është 959-shi më i shpejtë që ka dalë nga linja e prodhimit, F9-shi me të vërtetë është një veturë shumë speciale.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...

BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë e linjës së verës 2023

(Skenderbeu.info)-BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë...

Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira

(Skenderbeu.info)-Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira Disa...

WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin e mesazheve

(Skenderbeu.info)-WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin...

Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të ligjit të BE-së

(Skenderbeu.info)-Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të...

Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite

(Skenderbeu.info)-Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite Rimac Nevera...
Raporto