fbpx

Francë: qytetet kanë hapur garë për kursimin e enrgjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Francë: qytetet kanë hapur garë për kursimin e enrgjisë elektrike

Duket se në Francë të gjiha qytetet janë vendosur në konkurencë se kush duhet të kursejë më shumë. Përpos krusimit, ky fakt po mediatizohet së tepërmi. Mbase kjo është një politikë e re e qeevrisë që të jap të qytetarët mesazhin se arelisht vendi po përballet me një krizë të vërtetë.

Ashtu si Paris, ka shumë qytete franceze që kanë vendosur të kursejnë në ndriçimin publik dhe ngrohjen e ndërtesave për të përballuar faturën e lartë. Ville Lumière ka konfirmuar tashmë reduktimin e ndriçimit të natës të Kullës Eiffel. Dritat e saj marramendëse do të fikën cdo natë për më shumë se një orë.

Një nga masat më domethënëse vjen nga Lille, qyteti i madh i Flanders franceze, i cili që nga fillimi i muajit ka mbyllur ndërtesat publike gjatë natës, me përjashtim të së famshmes  Grand’Place dhe Pallatit të Operas. Sipas bashkisë së Lile, ky shkurtim do të kursejnë 170,000 kWh në vit.

Në anën tjetër e vendit, në Marsejë, një masë e ngjashme u miratua, për ndriçimin e monumenteve që fiket në orën 23:30 (22:30 në dimër), me përjashtim të bazilikës së Notre-Dame, simbol i qytetit. Bashkia e Toulon dëshiron të marrë masa të ngjashme “sa më shpejt të jetë e mundur”.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022. Ditën e martë moti parashikohet me vranësira kryesisht të dendura (përjashto kthjellimet e...
Horoskopi ditor

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi: Takimet e këtyre ditëve janë të diskutueshme, Afërdita hyn në një fazë konkurrence. Ata që...
Të shtëna në një shkollë në Rusi,

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

0
(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave. Një tragjedi ka ndodhur në Rusi. Një person ka hapur zjarr pranë...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare

(Skenderbeu.info) Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare....

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Çmimi i karburanteve për ditën sot

“Çmimi i karburanteve” -Në një kohë kur pasiguria e furnizimit të karburanteve,është në rritje për shkak të krizës globale, stafi i Skenderbeu.info ka vendosur që cdo ditë të pasqyroje, çmimet me pakicë të karburanteve në vendin tonë,si diesel, naftë, benzinë, gas.

Cmimi i metaleve te çmuara

Stoku i metaleve të çmuara në natyrë është i kufizuar, gjë që i bën ato edhe më të vlefshme. Levizjet e tyre jane shume te ndjeshme ndaj sitatave te ndryshme ekonomike me rend global ndaj te cilave marrin dhe nje percaktim cmimi ne burse.

Tiranë: Samiti i Tretë i Grave të Biznesit të Diasporës

(Skenderbeu.info) Tiranë: Samiti i Tretë i Grave të Biznesit...

Çmimi i karburanteve për ditën e sotme 21 shtator 2022

(Skenderbeu.info) -“Çmimi i karburanteve” -Në një kohë kur pasiguria...
Raporto