(Skenderbeu.info)-Kurrë mos pini ujë pas ushqimit djegës, por qumësht

Në videon e plasuar më poshtë, shpjegohet ndjenja djegëse, e cila shkaktohet nga materia e quajtur kapsaisin, që zakonisht gjendet në speca.

Po që se keni ngrë ndonjëherë ushqim, që nuk e keni ditur se është i djegës, sigurisht që e keni ndjerë nxehtësinë në gojë.

Kjo materie detektohet nga receptorët në gjuhë, të cilët i dërgojnë sinjale trurit, që në organizëm ka hyrë diçka e pazakontë.

Trupi reagon me djegësi, duke u munduar që të eliminojë këtë material të padëshirueshëm.

Por, pse uji e nxitë djegësinë në gojë, teksa qumështi e eliminon?

E tëra është tek përbërësit. Kapsaisina ka një varg molekular jo polar, njëjtë sikur qumështi.

Kur këto bëhen bashkë, kthehen në materie tjetër jo polare.

Nëse pini ujë, atëherë kapsaisina shpërndahet, duke bërë që të keni djegie edhe më të mëdha.

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

0
(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia kufitare këtë të premte ka...
Top chanel

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...

0
(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...
droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...

Lajme të tjera
NGJASHME

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...

A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është lloji më i shëndetshëm?

(Skenderbeu.info)-A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është...

Arsyeja pse duhet t’i lani dhembët para gjumit

(Skenderbeu.info)-Arsyeja pse duhet t’i lani dhembët para gjumit Larja e...

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

(Skenderbeu.info)-Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj! Frika se...
Raporto