fbpx

Kur pakica zotëron shumicën!

(Skenderbeu.info)-Kur pakica zotëron shumicën!

Burimet ujore! Burimet energjetike! Punimi i tokës për prodhimet e ushqimeve janë sfidat e kohës për çdo qeverisje për njerëzit.

Shpesh flitet për të pasur e të varfër në shoqëri, në sistemin e ekonomisë së tregut është debat normal. S’mund të bëj përjashtim Shqipëria.

Po barazia sociale, rishpërndarja e kapitalit, taksimi. A kanë funksionuar në 3 dekada ekonomi tregu?

Hidhini një sy kësaj tabele të prodhuar nga statistika zyrtare për konsumin e energjisë.

4% e familjeve (klient abonent në rrjetin energjetik) konsumojnë energji më tepër se 96 %.

Kush harxhon më shumë paguan më shumë e ndoshta fiton më shumë dhe është normale.

Por 96% është një shifër e frikshme pabarazie edhe në konsum.

Druaj se e tillë shifër është edhe në konsumin e ushqimeve të mirave materiale e produkteve të tregut.

Kjo tabelë ngjason edhe me statistikat e bankave ku 4 ose 5% të individëve zotërojnë kapitalin e vendit në depozita apo bono.

Riformulimi i rregullave në treg rishpërndarja e kapitalit si dhe paketa e re fiskale janë ndoshta prova e fundit për të ekuilibruar atë që është bërë keq ndër vite.

Ndryshe?

Ja fiks siç po ndodh

Të rinjtë ikin

Konsumi tkurret

4% jeton në normalitet

Dhe ekonomia mbetet në një rreth vicioz.

Arsen Rusta

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto