Ngjarjet kryesore të Kupës së Botës 2022/ Ekuadori fiton 2-0 në ndeshjen hapëse

(Skenderbeu.info) Ngjarjet kryesore të Kupës së Botës 2022/ Ekuadori fiton 2-0 në ndeshjen hapëse. Pas 12 vitesh përgatitjesh, Kupa e Botës ka nisur me ceremonitë e hapjes e cila ka nisur në stadiumin Al Bayt të Katarit të dielën.

Ceremonia 30-minutëshe, e transmetuar nga aktori i Hollivudit, Morgan Freeman, shfaqi performanca nga një kastë e mbushur me yje të artistëve dhe këngëtarëve, duke përfshirë sensacionin e K-pop-it Jungkook të supergrupit të Koresë së Jugut BTS dhe këngëtarit nga Katari Fahad Al Kubaisi.

Fishekzjarret ndriçuan qiellin e natës mbi stadiumin që ndodhet rreth 44 km (27 milje) në veri të kryeqytetit të Katarit, Doha.

Tema e ceremonisë ishte uniteti dhe gjithëpërfshirja.

Le të jetë ky turne plot me ditë frymëzuese të mirësisë dhe shpresës,” i tha turmës Emiri i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, teksa mirëpriti botën në Doha.

La'eeb, maskota e Kupës së Botës, fluturon në qiell gjatë ceremonisë së hapjes. Emri i nuskës në arabisht do të thotë lojtar super i aftë dhe është frymëzuar nga ghutra, një shami tradicionale e veshur nga burrat arabë.
La8217eeb maskota e Kupës së Botës fluturon në qiell gjatë ceremonisë së hapjes Emri i nuskës në arabisht do të thotë lojtar super i aftë dhe është frymëzuar nga ghutra një shami tradicionale e veshur nga burrat arabë

Në të gjithë rajonin, tifozët e mbushur plot me kafene në Erbil, Irak, u grumbulluan rreth ekraneve të televizorëve në pijetore në Stamboll, Turqi dhe mbushën një sallë sportive në qytetin e Gazës për të dëshmuar ceremonitë e hapjes – dhe ndeshjen e parë të Kupës së Botës që do të luhet në Token e Lindjes së Mesme.

Katar vs Ekuador
Katari dhe Ekuadori dolën në fushë në orën 19:00 me orën lokale.

Katari dështoi në ndeshjen e tij të parë në Kupën e Botës, duke humbur 2-0 nga një Ekuador plot energji i drejtuar nga Enner Valencia, i cili shënoi dy gola, një goditje dënimi dhe më pas një goditje me kokë.

Akram Afif i Katarit në veprim gjatë ndeshjes në fillim të ndeshjes me Ekuadorin më 20 nëntor 2022
Akram Afif i Katarit në veprim gjatë ndeshjes në fillim të ndeshjes me Ekuadorin më 20 nëntor 2022

Katari dominoi topin në pjesën e dytë. Sidoqoftë, skuadra vendase u përpoq të përfitonte nga çdo moment i shkurtër që kishin ndërtuar, duke mos arritur asnjë nga pesë goditjet e tyre në portë gjatë gjithë ndeshjes.

Për Katarin, i cili tani përballet me një betejë të vështirë në Grupin A, humbja shënoi dukshëm herën e parë në Kupën e Botës që një ekip pritës humbi ndeshjen hapëse.

Gjithçka që çoi në lojë ishte e mrekullueshme. Por ajo performancë ishte shumë e keqe”, tha një tifoz i Katarit për Al Jazeera pas ndeshjes.

Diku tjetër në Doha, pati skena kaotike në festivalin e tifozëve të FIFA-s në Al Bidda Park pasi dhjetëra mijëra tifozë mbushën vendin e ngjarjes, njoftuan agjencitë e lajmeve Reuters dhe Associated Press.

Vendi, i cili ka një kapacitet prej 40,000 personash, u pushtua nga të paktën dyfishi i këtij numri dhe policia në fund u desh të nxirrte mijëra fansa të zemëruar nga zona e mbajtjes midis parkut kryesor të festivalit dhe hyrjes rrethuese.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari,...

Portugali, Ronaldo: “Një grup shumë i bashkuar për t’u thyer nga forcat e jashtme”

(Skenderbeu.info)-Portugali, Ronaldo: "Një grup shumë i bashkuar për t'u...

Shfaqje Neymar-Messi-Mbappé: Në Katar është botërori i PSG

(Skenderbeu.info)-Shfaqje Neymar-Messi-Mbappé: Në Katar është botërori i PSG. Braziliani është...

NBA: Fontecchio super, 18 pikë dhe shtypje ko Warriors

(Skenderbeu.info)-NBA: Fontecchio super, 18 pikë dhe shtypje ko Warriors....

Zverev mund Thiem dhe përshëndetja është e veçantë

(Skenderbeu.info)-Zverev mund Thiem dhe përshëndetja është e veçantë. Në Arabinë...

Kupa e Botës: Scaloni: “Holanda e ekuilibruar”

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Scaloni: "Holanda e ekuilibruar, shpresoj të...

Spektakël dhe dramë deri në fund, Tirana mund Vllazninë

(Skenderbeu.info)-Spektakël dhe dramë deri në fund, Tirana mund Vllazninë...

Ducati, të gjithë gati në Bolonja për festën e madhe

(Skenderbeu.info)-Ducati, të gjithë gati në Bolonja për festën e...
Raporto